Latin neve: Cinnamomum ceylanicum. A világ egyik legősibb fűszere, 4500 éve használja az emberiség.
Kinától Egyiptomon át Európáig és az újkori Amerikáig népszerűsége évezredek óta töretlen. Kellemes illata mellett gyógyító hatása is kiemelkedő.
Az ókori gyógyászatban hurut gátló és emésztést elősegítő, étvágyjavító hatása miatt használták. Egykor ezért került a nehezen emészthető ételek után fahéjas sütemény az asztalra. Dél-Amerikában, Nyugat Indiában, Sri Lankán (Ceylon), Myanmaron termelik. Ágainak belső megszárított kérge világos barna, illatos az aromája, íze édeskés.
Az ókorban az aranynál is értékesebb volt. Egyiptomban a múmiák balzsamozásához, a középkori Európában vallási ceremóniákhoz is használták az ételek fűszerezésén és a gyógyászaton kívül.
Orvosi jelentősége sokrétű. Az emésztési panaszok mellett jótékony hatású a magas vércukorra és kiemelkedő a koleszterin szintet csökkentő hatása. A HDL (jó koleszterin) szintet viszont nem befolyásolja.
Jelentős az antioxidáns hatása is, ezáltal gátolja a daganat képződést és lassítja az öregedést. A fahéj 1%-os illóolaj tartalmát a gyógyszergyártásban és a parfűm iparban használják fel.
Budapest Medical Orvosközpont