Segítség, fáradt vagyok!
A fáradtság, kimerültség jelei a tompa izomfájdalom, az általános fájdalom a test több tájékán alvási problémákkal, fej- és torokfájással, hőemelkedéssel járhat. Súlyosabb esetben remegést, izzadást, depressziót, keringési zavart, akár hallucinációt is okozhat.
Kialvatlanság és folyadékhiány
Az egyik legfőbb kiváltó ok lehet a túlterheltség. A fáradtság, kimerültség érzése ezen kívül természetesen leginkább a kialvatlanságból fakad. Fontos, hogy nemcsak a kevés, hanem a túl sok alvás is okozhat ilyen érzést. Rohanó világunkban nehezen megvalósítható, de a legjobb mégis az lenne, ha minden nap ugyanakkor feküdnénk le, és tényleg annyit aludnánk, amennyi időre szükségünk van. Ez egy átlagos felnőtt embernél 7-8 órát jelent, de van akinek szükséges a 9 is. Ha kevés folyadékot iszunk, a száj -és bőrszárazság után a következő jel a fáradtság. Felnőtteknek naponta 2,5-3 liter folyadék fogyasztása ajánlott, nagy melegben pedig még több.
Gyógyszerek, depresszió
Számos gyógyszer kellemetlen mellékhatása a fáradtság, kimerültség. Leginkább a vérnyomáscsökkentők, altatók okozzák a tüneteket. Gyógyszert orvosi konzultáció nélkül nagy felelőtlenség szedni, főleg, ha valaki nem ismeri a mellékhatásait. Sokszor csak néhány napig okoz fáradtságot, de ha egy hét után sem múlik el a tünet, akkor minden valószínűség szerint le kell állni a készítmény szedésével. A fáradtság, kimerültség a depresszió egyik tünete is lehet, ebben az esetben is fontos a szakember felkeresése.
Űzzük el a fáradtságot
Vizsgálat menete:
- belgyógyászati anamnézis, fizikális vizsgálat
- EKG
- labor
- egyéb vizsgálatok a tünetek függvényében