A női kismedencében a méh megfelelő pozícióban tartásában egy bonyolult támasztó rendszer vesz részt.
Kissé leegyszerűsítve a hasüregben felfelé egy szalagrendszer tartja, alulról pedig a medencefenék három rétegű lemezrendszere támasztja alá. Ha ezt a függesztő rendszert sérülés éri, akkor a méh elmozdul a helyes pozíciójából és a gravitációnak megfelelően lefelé süllyed.
Mi válthatja ki a méh süllyedését?
Nehéz vagy több szülés, elhúzódó kitolási szak, nagy magzat, nem kielégítő gátvédelem vagy a gátmetszés elmaradása, nem megfelelően ellátott gátsérülés, veleszületett kötőszöveti gyengeség, hasűri nyomásfokozódással járó állapotok (hasprés): intenzív erősportok, nehéz fizikai munka, krónikus székrekedés egyaránt a méh támasztórendszerének szétcsúszását eredményezheti.
Milyen tünetei vannak a méh süllyedésének?
A méh alsó része a méhnyak. Ez normál esetben a hüvely felső pólusán helyezkedik el. Ha a meggyengült szalag és lemezrendszer miatt lefelé süllyed a méh, akkor a méhnyak a hüvely egyre alsóbb részében fog megjelenni, végül a hüvelybemenetbe vagy akár az elé is kicsúszhat. Ez a legsúlyosabb állapot, melyet totál utero- vaginális prolapsusnak nevezünk. A laza szalagok miatt lefelé mozgó méh hüvelyi idegentest érzést, hasi fájdalmat okoz mely mozgáskor lépcsőzéskor köhögéskor fokozódik. A fenti tünetek mellett a hüvelyben kifelé csúszó méh magával húzza a mellső falára támaszkodó húgyhólyagot, ezáltal komoly hólyagürítési zavarokat okozva. Mivel a hólyag elmozdulása miatt húgyhólyag-húgycső szöge is változhat, vizelet csepegést, de ellenkezőleg, vizelet elakadást is okozhat. Súlyos méhsüllyedéskor a beteg csak a méh kézzel történő visszatolásával tudja kiüríteni a hólyagját.
Hogyan kezeljük a méhsüllyedést?
Elsősorban a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt. Minden nőnek javasolt a gátizom torna. Gyógytornásszal vagy otthon, de fontos a rendszeresség. Ez kiegészíthető gáttónust fokozó kocka pesszáriummal, de rendelkezésre állnak elektromos izomstimuláló un. Tens készülékek is, amelyek szintén a gátizom tónus fokozását szolgálják. A gátmetszés fontosságát már említettem. Az erős haspréssel járó állapotokat lehetőleg kerüljük. Táplálkozzunk rostdúsan, sok folyadékkal, elkerülve a székrekedést. Szükség esetén használjunk enyhe hashajtót vagy glicerin kúpot.
Ha a süllyedés a korábban említett konzervatív terápia ellenére fokozódik, műtéti kezelésre van szükség, melynek több típusa is ismert. Egy részük hasi műtét, tehát intubációs narkózisban végzik, manapság legtöbbször laparoszkóppal. Egyik változatában a lesüllyedt méhet laparoszkóppal eltávolítják, a hüvelycsonkot vagy supracervicalis méheltávolításnál a méhnyakat megőrző – műtétnél a méhnyakat a környező szalagrendszerhez vagy a keresztcsont csoknthártyájához hálóval rögzítik, megakadályozva a későbbi hüvelycsonk előesést. Más esetben a lesüllyedt méhet nem távolítják el, hanem az előbb említett háló segítségével a normál pozíciójában rögzítik a keresztcsonthoz vagy a hasfalhoz. Ennek hátránya, hogy a megfelelő pozíció beállítása nem mindig sikerül, illetve mozgáskor, köhögéskor gyakrabban jelez a beteg fájdalmat.
A méhsüllyedés műtéti kezelésének klasszikus, a laparoszkópos technika bevezetése előtti módszere a hüvelyi méheltávolítás (vaginális hysterectomia). Ennek során a méhet a hüvelyen keresztül távolítják el, a hüvelycsonkot pedig a mellső és hátsó kismedencei szalagrendszerhez a sacrouterin és a ligamentum rotundum szalagokhoz fixálják. Ez a műtét végezhető gerinc érzéstelenítésben, a betegnek kisebb megterheléssel jár, mint a laparoszkópia. Idős betegeknél, akinél egy laparoszkópos műtét nagy megterheléssel járna, hüvelyzáró műtétet végeznek. A hüvely mellső és hátsó falát összevarják, így a méh nem tud kicsúszni a hüvelyből. Ennek alternatívája a hüvelygyűrű, (Portex gyűrű) amely egy a hüvelybe helyezett műanyag karika. A Portex ring a hüvelyben megtámaszkodva nem engedi lesüllyedni a méhet. Hátránya, hogy mivel folyamatosan évekig kell viselni, a sorvadt hüvelyfalon felfekvést (decubitust) okozhat. Rendszeres 3-6 havonta nőgyógyászati kontrollt igényel.
Összefoglalva, a méhsüllyedés kezelése összetett, figyelni kell a megelőzésére. Ha pedig kezelésre, főleg műtétre van szükség, a diagnosztikában és a különböző műtéti technikákban járatos szakember segítségét kérjük.
Budapest Medical Orvosközpont