A nyálmirigyek ultrahang vizsgálata
Három pár nagy nyálmirigyünk a fültőmirigy (glandula parotis), a nyelvalatti mirigy (glandula sublingualis) és az álkapocs alatti mirigy (glandula submandibularis) jól tapintható és ultrahanggal jól vizsgálható szerveink. Számos kis nyálmirigyünk elszórtan helyezkedik el a szájüregben.
A nyálmirigyek naponta másfél liter nyálat termelnek, mely a szájüregbe ömlik. A nyál részben védőfunkciót lát el antibakteriális hatása révén, valamint védi a száj nyálkahártyát és a fogzománcot. Másik feladata a beszéddel, emésztéssel (enzimek) összefüggő szerepe.
A nyálmirigyek betegségei:
Akut panaszokat, duzzanatot, fájdalmat a nyálmirigyek vírusos vagy bakteriális gyulladása (sialoadenitis, mumps) vagy a nyálkő okoz (salivolithum), mely a nyálmirigy kivezető csövének elzárásával elfolyási akadályt és fájdalmas nyálmirigy duzzanatot okoz .
Lassan növő, fájdalmatlan nyálmirigy megnagyobbodás, főleg a regionális nyaki nyirokcsomók megnagyobbodásával együtt felveti rosszindulatú daganat gyanúját.
A nyálmirigyek és a regionális nyaki nyirokcsomók ultrahanggal jól láthatóak, a bennük levő kő vagy daganatos elfajulás igazolható. Szükség esetén a nyálmirigyek daganat gyanús elváltozásaiból ultrahang vezérelt célzott biopszia végezhető a sejtek cytológiai vizsgálatára (UH vezérelt aspyratios cytologia).
Mikor érdemes a nyálmirigyek, illetve az egyéb nyaki szervek ultrahang vizsgálatára jelentkezni?
- a szájüregben érzett vagy tapintott csomó esetén
- a nyakon tapintott fájdalmas vagy fájdalmatlan csomó, nyirokcsomó esetén
- a nyálmirigyek fájdalmas vagy fájdalmatlan duzzanata, lázzal, megnagyobbodott nyaki nyirokcsomóval
- ismeretlen eredetű szájüregi vérzés esetén, fogászati és gégészeti vizsgálat mellett