Magyarországon a lakosság, sajnos a fiatal korúak jelentős része is kövér. A férfiak 40%-a, a nők 33%-a túlsúlyos, a férfiak, 28%-a, a nők 25%-a elhízott.
Ezekkel az adatokkal vezető helyen állunk Európában. Az elhízás miatt megnövekedett zsírszövet állomány számos betegség kialakulásában játszik szerepet. Elég csak a szív, érrendszer, a mozgási szervrendszer betegségeire, a demenciára, Parkinzon kórra, vagy a zsírszövetben felhalmozódott ösztrogén hormon emlőrákra és endometrium karcinómára kifejtett hatására gondolni. Az elhízás legfőbb okaiként a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a stressz mellett újabban a bélflóra egyensúlyzavarára terelődött a figyelem.
A mikrobiom (a bélcsatorna és a benne található bélflóra) egyensúlyának zavara a diszbiózis egyik fő kiváltó okként szerepel az elhízás patogenezisében. A diszbiózist pedig a stressz és a helytelen táplálkozás generálja. A bélflóra fenti egyensúlyának fenntartásában számos faktor vesz rész. Ebből az egyik a máj által termelt epe. Az epe a zsírban oldódó vitaminok A,D,E,K, felszívódásában, a szervezet számára mérgező, bélbe kerülő rákkeltő endotoxinok (mérgek) lebontásában, a zsírsavak emulgeálásában és az immunrendszer helyes működésének fenntartásában is részt vesz. Epesavak pótlásával mérsékelhető a diszbiózis, az elhízás, megelőzhető az inzulin rezisztencia kialakulása.
A másik kevésbé ismert segítség a túlsúly és a zsíranyagcsere zavarainak enyhítésére az erőspaprika. Nem csak a C vitamint izolálták először belőle, hanem az erőspaprikából vonták ki a kapszaicin nevű hatóanyagot. A kapszaicin erősíti az immunrendszert, felgyorsítja a zsíranyagcserét, gátolja a túlzott zsírlerakódást, fokozza a jólakottság érzést, kedvezően hat a szív és érrendszer működésére. Az erőspaprika rendszeres fogyasztása javítja közérzetet, gátolja az elhízást, összességében meghosszabbítja és egészségesebbé teszi életünket.
Budapest Medical Orvosközpont