Mivel a rendelőmben egyre többször merül fel a kérdés, hogy mikor javasolt az első nőgyógyászati vizsgálat, röviden összefoglalom az ezzel kapcsolatot tudnivalókat. Az első vizsgálat nem életkorhoz kötött.
A szexuális élet megkezdése előtt a kismedencei szervek vizsgálatánál korlátozott diagnosztikai értékű hasi ultrahang valamint hüvelyváladék tenyésztés végezhető, azaz behatároltak a diagnosztikai lehetőségeink.
Ezzel nagyjából meg is adtam a választ a címben feltett kérdésre. Szükség esetén szüzeknél is elvégezhető a hüvelyi ultrahang és a hüvely feltárása, de ezek elsősorban fejlődési rendellenességek, ismeretlen eredetű vérzészavarokat okozó hüvelyi vagy kismedencei daganatok diagnosztikájához válhatnak szükségessé. Szerencsre ezek nagyon ritkán fordulnak elő ebben a korban. Tehát a rendszeres házasélet megkezdése után lehet és javasolt komplex nőgyógyászati szűrés, méhnyak cytológia és hüvelyi kismedencei ultrahang vizsgálata. De azért vannak teendők korábban is. A 7. osztályosokat 13 éves korban az iskolai oltássorozat keretében oltják HPV - humán papilloma vírus fetőzés - ellen.
Ez nem kötelező, viszont a szülőknek külön kell kérni. A HPV elleni vakcina a Gardasil 9 nevű oltóanyag a leggyakrabban előforduló és onkológiailag legagresszívabb HPV törzsek, illetve a méhnyakrák és több más daganat kialakulásában szerepet nem játszó de nagyon kellemetlen tüneteket okozó nemi szemölcs, a Condyloma acuminatum ellen is védelmet nyújt. A vakcina a 6-os, 11-es, 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 45-ös, 52-es és 58-as HPV törzsek ellen immunizálja a szervezetet. Nagyon fontos, hogy a meglévő fertőzés ellen nem véd, ezért kell beadatni mielőbb, lehetőleg a házasélet megkezdése előtt. Azért van feladata a nőgyógyásznak korábban is. A szexuális felvilágosítás a család, az iskola és az orvos közös feladata. A pszichoszociális helyzet, az edukáció de a családon belüli kommunikácót gátló túlzot prüdéria is akadálya lehet az ifjak megfelelő felvilágosításának.
Ebben a kérdéskörben a nőgyógyász (valamit a háziorvos, gyerekorvos, védőnő) feladata a nemi úton terjedő betegségek és az azok elleni védekezés lehetőségeinek megismertetése a fiatalokkal. A nemi betegségek elleni védekezés lehetőségei mellett fogamzásgátlási tanácsadáshoz is előnyös szakembert bevonni. Erre az iskolába meghívott orvos, védőnő mellett lehetőség van a rendelőben is. Arról nem is beszélve, hogy a rendelőben a nőgyógyász nyugodt környezetben tudja elmondani az ifjú páciensnek, hogy miből fog állni majd később a nőgyógyászati vizsgálat, megismerteti a rendelőt, a műszereket, a vizsgálat folyamatát, elmondja, milyen ruhában érdemes jönni - lehetőleg szoknyában és könnyen levehető cipőben -, ha kérdései vannak, ezeket otthon írja le mert a rendelőben a fele nem fog az eszébe jutni.
Mindezek célja a szorongás oldása. Így az ifjúság már megfelelő tudással felvértezve érkezik majd el a szexualitáshoz. Még két fontos dolgot szeretnék megemlíteni. Ha a gyereknek visszatérő hüvelygyulladása, hólyaghurutja, erős alhasi fájdalmai, görcsös menstruációja van, természetesen ezek kivizsgálása szükséges szüzeknél is. Erre nőgyógyász, gyermeknőgyógyász, gyermekorvos, radiológus bevonásával kerülhet sor. Ha felmerül a hormonális funkció zavara, hízás, fokozott szőrnövekedés, acne, növekedési zavarok, szintén komplex, gyermek endokrinológus bevonásával történő kivizsgálás válhat szükségessé. Végül, de nem utoljára! 18 éves kor alatti páciens esetén valamelyik szülőnek kötelező jelen lenni a nőgyógyászati vizsgálatnál. Szóval lányok, ne féljetek az első nőgyógyászati vizsgálattól.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos