Az irritábilis bél szindróma, azaz IBS az emésztőrendszert érintő krónikus betegség.
Átlagosan minden ötödik embernél felfedezhetők a tünetek, de szerencsére nem mindenki szorul orvosi segítségre. Az életmódválással, megfelelő étkezéssel és stresszkezeléssel kontrollálható.
Az IBS tünetei nem korlátozhatók le csak és kizárólag erre a betegségre, valamint más betegségek tüneteivel összetéveszthetők. A hasi görcs és fájdalom, haspuffadás és hangos bélmozgások mellett a széklet lehet még árulkodó jel. A szűnni nem akaró hasmenés vagy éppen szorulás, ezek váltakozása vagy épp a nyákos, véres széklet is figyelemfelhívó tünet.
Sokszor nem emésztéssel összekapcsolható panaszok is megjelennek:
- depresszió, pszichés tünetek
- levertség, koncentrációzavar
- fej- és hátfájás, migrén
- hirtelen fogyás vagy hízás
Kialakulásának oka jelenleg ismeretlen, de úgy vélik, hogy az agy és bélrendszer közötti kapcsolat zavara a felelős. Sok esetben a normál bélmozgás is fájdalommal jár, ezért a szerotonint teszik felelőssé. A tünetek gyakran megjelennek és erősödnek fokozott testi és lelki terhelés esetén. A rossz táplálkozási szokások is közrejátszhatnak, mind az étel minősége, mind az elfogyasztás módja.
Az irritábilis bél szindróma diagnosztizálása elsősorban kizárásos alapon működik. Fontos, hogy egyéb betegségeket, vagy súlyosabb problémákat kizárjunk. A kórtörténet felvétele és a székletminta vizsgálata a legtöbb esetben könnyedén elindítja a folyamatot. Milyen vizsgálatok szükségesek még?
- Az IBS laborvizsgálattal azokat a szervi funkciókat vizsgáljuk, amik a betegség kialakulása mögött állhatnak.
- A vastagbél alsó részének vizsgálata a végbél tükrözés azaz a rektoszkópia segítségével vizsgálható
- Kolonoszkópia, amivel a teljes vastagbél áttekinthető.
- Hasi ultrahangvizsgálat, mellyel a könnyedén látható szervi elváltozások vizsgálhatók.
- Laktóz intolerancia, glutén érzékenység és egyéb ételérzékenységeket kizáró vizsgálatok, melyek az irritábilis bél szindrómához hasonló tüneteket mutatatnak.
Azonban fontos megjegyezni, hogy ha a fentebb látható tünetek közül legalább kettőt tapasztal magán, érdemes felkeresnie háziorvosát vagy belgyógyászát előzetes konzultációra. Az IBS nem fokozza a vastagbélrák kialakulásának esélyét, de mivel életminőséget rontó betegségről beszélünk, a páciens jóléte miatt ügyelni kell minden jelentkező problémára! Végső soron a gasztroenterológiai kivizsgálás tehet pontot a tünetek okának feltárására.