Az emlő kóros elváltozásai sok esetben nem orvosi szűréseken, hanem önvizsgálat során derülnek ki.
Ezért és a korai felismerés nyújtotta könnyebb gyógyulás lehetőségének érdekében fontos, hogy havonta önvizsgálatot végezzenek magukon a 20 év feletti nők.
Az emlő önvizsgálatát érdemes a ciklus ugyanazon napjaira időzíteni lehetőleg a menstruáció kezdete utáni 8. napra. Menopauza után bármely időpont megfelel. Fogamzásgátló szedése mellett a gyógyszermentes napok a legalkalmasabbak. Az elején fontos leszögezni, hogy ha a páciens talál valamit, a legtöbb esetben nem jelent kóros elváltozást. Azonban ha csomót tapint a mellében, érdemes legalább egy hónapig rendszeresen figyelni. Ha nem múlik, vagy növekedést mutat, mielőbb forduljon orvoshoz.
A vizsgálatot kezdje az emlők megtekintésével. Látszik-e jelentős nagyságbeli eltérés vagy különbség vagy az emlő bimbók behúzódása. A bőr durva egyenetlensége, behúzódása (narancsbőr), színváltozása és megvastagodása is intő jel. Tükörben vizsgálva, több irányból nézze meg melleit, felemelt majd csípőre tett karokkal is. Ezután az egyik karját emelje fel, és a másikkal körkörös mozdulatokat végezve tapogassa át az egész emlőt. Figyeljen arra, hogy érez-e göböt, csomót, vagy az előző vizsgálathoz képest talál-e változást. Miután a másik mellét is megvizsgálta, feküdjön hanyatt, válla alá helyezzen párnát és az előző mozdulatsort megismételve végezze az önvizsgálatot. A mellbimbót a hüvelyk és mutatóujj közé csípve óvatosan nyomja össze, és próbálja felfele húzni! Figyelje meg, mi történik! Normális esetben könnyen elemelkedik a bőr. Vizsgálja meg, hogy nyomásra az emlőkből ürül-e váladék. Végezetül az emlő és a hónalj közötti területet tapintsa végig körkörös mozdulatokkal.
Az önvizsgálatot lehet akár zuhanyzás közben végezni. Szappanos, vizes környezetben könnyebben kitapinthatók az esetleges csomók. A jobb oldalt bal kézzel, míg a bal oldalt jobb kézzel érdemes végezni, míg az azonos oldalon lévő kezet előbb csípőre helyezve, majd a fej fölé emelve tartani vizsgálat közben.
Bármilyen rendellenes elváltozás esetén érdemes rövid időn belül orvosi vizsgálatra jelentkezni.
Azt hogy milyen vizsgálatra van szükség, a radiológus szakorvos határozza meg. 35 éves kor alatti nőknél általában emlő ultrahang történik, emlő implantatum mellett is. Amennyiben az elváltozás szükségessé teszi, ultrahang vezérelt mintavétel – tű biopszia – végezhető. Az emlő MRI is segít az elváltozás diagnosztizálásában. 40 feletti nőknél évente komplex emlő szűrés mammographia és emlő ultrahang javasolt.
Mivel az emlő ultrahang vizsgálat fájdalmatlan, nem jár sugárterheléssel, a fiatal nőknél is javasolt évente elvégezni. A legtöbb, még nem tapinható elváltozás diagnosztizálható az emlő és hónalji terület ultrahang vizsgálatával.
Összegezve a fiatal nőknél az éves nőgyógyászati szűrővizsgálatot javasolt összekötni az emlők és a hónalj ultrahangos szűrővizsgálatával.
Budapest Medical Orvosközpont