A hólyagtükrözés egy ambulánsan végezhető beavatkozás. A húgyhólyag belső falának vizsgálatához alkalmazott urológiai eljárás.
Az alkalmazott eljárás során a húgyvezeték és a húgyhólyag is láthatótérbe hozható. Ha a hólyagfalon gyanus képletet, polypot, szövetszaporulatot találunk, biopszia, azaz szövettani mintavétel is végezhető. Ha hólyagkő igazolódik, az eljárás során szintén eltávolízható.
A citoszkópia a húgyhólyag belső felszínének megtekintésére, vérzésforrás felderítésére, egyéb alsó húgyuti- és prosztatabetegségek diagnosztizálására alkalmas eljárás. Két fajtája van. A hagyományos eljáráskor egy merev fémcsövet vezetnek a húgycsövön át a húgyhólyagba. A másik opció egy flexibilis, azaz hajlékony eszközzel, fiberoszkóppal történik. Ez vékonyabb kb. 6 mm, ezért ez a típusú vizsgálat kevesebb kellemetlenséggel jár. A cisztoszkópia típusa függ attól, hogy mi a vizsgálat célja, milyen beavatkozás történik, milyen tünetek miatt van szükség a tükrözésre. Ha csak tájékozódunk a hólyagfal állapotáról diagnosztikus, ha el is távolítunk valamilyen elváltozást, operatív cisztoszkópiáról beszélünk. A cisztoszkópos cső üvegszálas optikát tartalmaz, ezáltal a hólyagban látott képet az orvos képernyőn figyelheti. A cisztoszkópiáról fotókat, akár filmet is készíthet az urológus.
A hólyagtükrözés menete a következő
A vizsgálat néhány percig tart. Altatás nem szükséges hozzá, helyi érzéstelenítés elegendő. A cisztoszkóp bevezetése előtt fertőtlenítik a húgycsőnyílást és helyileg érzéstelenítik. Mivel a nők húgycsöve rövid, körülbelül 4 cm, nők esetén a vizsgálat kellemetlenség nélkül elvégezhető. A férfiaknál az eljárás kisé komplikáltabb. Egyrészt hosszabba a férfi húgycső, másrészt a prosztatán áthaladó szakasza szűkebb. Ezért a férfi húgycsövet fel kell tölteni síkosító géllel, amely érzéstelenítőt és fertőtlenítőt is tartalmaz. Ezután a páciens az úgynevezett „kőmetsző” testhelyzetbe fekszik, hanyatt, felhúzott térdekkel.
A vizsgálathoz a húgyhólyagot fel kell tölteni folyadékkal, steril sóoldattal, hogy kifeszüljön annak nyálkahártyája. Ezáltal a húgyhólyag falat könnyebben vizsgálható, a mintavétel könnyebben elvégezhető. A hólyag feltöltés miatt a cisztoszkópia során előfordul erősebb vizelési inger. Ha bármilyen rendellenességet észrevesz a szakorvos, egy apró fogó segítségével mintát, úgynevezett biopsziát tud venni. A tükrözés után csekély mennyiségű vérzés előfordulhat, ha ez több napig fennáll, vagy lázas állapot, erősebb alhasi fájdalom alakul ki, keresse fel kezelőorvosát. Az eljárás után a hólyag tartalmát katéterrel lebocsátják. Vizsgálat után 1-2 napig a hólyagban égő érzést érezhet. Az esetleges gyulladások és fertőzések elkerülése érdekében a vizsgálat alatt és után alkalmazható antibiotikumos kezelés.
A cisztoszkópiáról írásos, szükség esetén képi dokumentáció készül. Leírásra kerül a húgycső, a hólyag belső falának állapota, vannak-e gyulladásos területek, a húgyvezeték húgyhólyagba való beszájadzásának állapota, van-e daganat, növedék, történt-e szövettani mintavétel.
Ha bármilyen kérdése lenne, keresse fel urológus szakorvosainkat a Budapest Medical Orvosközpontban.
Budapest Medical Orvosközpont
Urológiai rendelés