Háziorvosunktól vagy valamelyik szakorvosunktól gyakran halljuk: csináltassunk egy laborvizsgálatot. De miért is?
A vérből nagyon sok betegség, a szervek kóros működése vagy betegségek megelőző állapotai diagnosztizálhatók. Azaz tünetmentes esetben is lappangó rendellenességek szűrhetők és időben megkezdhető a kezelésük is. Ha kezünkbe veszünk egy labor leletet, rengetek rövidítés és szám tűnik elő, a laikus számára gyakran értelmezhetetlen formában. Próbáljunk meg tiszta vizet önteni a pohárba, értelmezzünk egy laborleletet. A fejlécen a vizsgálatot végző labor, alatta a beteg neve és adatai valamint a laborvizsgálatot kérő intézet szerepel. Ezt érdemes mindig ellenőrizni, (név és születési idő). Alatta a bal oldalon a vizsgálat típusa pl.: koleszterin, sok esetben csak rövidítés, a középső oszlopban a mért érték, a jobb oldali oszlopban pedig a referencia tartomány. Ez megmutatja hogy mettől meddig jó az érték. Nézzük a laborvizsgálatokat. Minden labornál más a sorrend, de az alapelv általában hasonló. Első a vérkép: a vér alakos elemeinek mennyiségét, vörösvértest, fehérvérsejt, trombocita, limfocita, valamint a hemoglobin, hematokrit értéket látjuk.
Vérszegénység, hematológiai betegségek (leukémia), gyulladás (emelkedett fehérvérsejt, vagy limfocita) esetén változnak az értékek. Alatta az ionok nátrium, kálim, kálcium magnézium következik. Vesebetegségek, vízhajtók vagy kálium, kálcium tartalmú szerek szedése esetén változik az értékük. Ezt követik az úgynevezett májfunkciós értékek: GOT GPT GGT, ezek májkárosodás (alkohol, mérgezés, toxikus hatás) esetén emelkednek. Az alkalikus foszfatáz és a bilirubin epeürülési akadály, pl.: epekő de zsírmáj esetén is emelkedik. A koleszterin és a triglicerid emelkedése fontos tényező az érelmeszesedés kialakulásában. A karbamid és kreatinin a vesefunkciós értékek. Ha a vese nem működik rendesen, ezeket nem tudja kiválasztani, emelkedik koncentrációjuk a vérben a káliummal együtt. Ez sürgős beavatkozást igényel. Glükóz, azaz vércukor.
Becslések szerint Magyarországon százezres nagyságrenben élnek fel nem ismert cukorbetegek. Mivel a betegség sokáig nem ad tünetet, ha a beteg nem megy el vérvételre, nem derül ki a diabétesze.
Majd a késői szövődmények, vakság, veseelégtelenség, érszűkület, kardiovaszkuláris kórképek (infarktus) lesznek a nem kezelt cukorbetegség első tünetei. A TSH a pajzsmirigy működését jellemzi, alul vagy túlműködéskor is változik az értéke. A laborlelet mindig tartalmaz vizelet vizsgálatot is. Baktérium, vér, fehérje, genny, fehérvérsejt, kristályok egyaránt kimutathatók vizeletből. A véralvadási paraméterek elsősorban véralvadásgátló szedésekor fontosak, segítségükkel lehet beállítani a megfelelő antikoaguláns dózist. Ezen általános laborvizsgálatok mellett még nagyon sok vizsgálat végezhető vérből. Hormonok, tumormarkerek, trombózis kockázati panelek, immunológiai vizsgálatok, fertőző vagy nemi betegségek vizsgálata (AIDS, szifilisz, hepatitis). A vércsoport és az ellenanyag szűrés műtétekhez kötelező, de terhesség alatt is vizsgálják. Vért csak ezen vizsgálat birtokában kaphat a beteg. Mindezek tükrében látható, hogy mennyire fontos a rendszeres laborvizsgálat. Évente egyszer végeztessünk egy általános laborvizsgálatot és feltétlenül mutassuk is meg kezelőorvosunknak.
Az internet kereső programjainak segítségét inkább ne vegyük igénybe, úgysem fogjuk érteni a magyarázatot. Ezt bízzuk a szakemberekre. Ha pedig kóros eltérést mutatnak laborértékeink, a megfelelő szakorvos fogja meghatározni a további vizsgálatokat és a kezelést.
Budapest Medical Orvosközpont