Mivel a kérdést már számtalanszor feltették nekem a pácienseim, gondoltam összefoglalom az erre vonatkozó javaslatokat.
A veszélyeztetett terhesek, akiknél vérzés, habituális vetélés, koraszülés, méhnyak elégtelenség, lepényi rendellenesség, korábban méhen végzett műtét szerepel a kórelőzményben, kímélő életet éljenek a terhesség alatt, ne sportoljanak.
Máshogy vélekedik a várandósság alatti sportolásról a személyi edző, a nőgyógyász és maga a kismama is. Először is szögezzük le, nincsen mindenkire egyformán vonatkozó kőbe vésett szabályrendszer, ami meghatározná egységesen, hogy ki mit, mennyit mozoghat terhesen. Azaz nagyjából meg is adtam a választ a címben feltett kérdésre. Individuális, egyénre szabott az a mozgásmennyiség és mozgás típus, ami még nem káros a terhesség idején. Vegyük elő a józan paraszti eszünket és annyit mozogjunk, amennyi kellemes, nem terheli túl a szervezetünket és legfőképpen nem balesetveszélyes. Ez utóbbi a legfontosabb. Ugyanis kevésbé köztudott, hogy terhesen a röntgenvizsgálat ellenjavallt, persze ha muszáj, akkor meg kell csinálni. Elég egy ízületi szalagszakadás, egy csonttörés gyanúja, már röntgenezni kell a sérült területet, ami a magzatra nézve, főleg az első trimeszterben nem igazán jó.
Egy komolyabb baleset, például a hasra ejtett súlyzó pedig nagyon komoly sérüléseket okozhat mind az anyának, de a magzatnak is. Ilyenkor akár hasi műtétre is sor kerülhet, annak összes velejárójával, az altatástól a röntgen, CT okozta sugárterhelésen át a műtét után lábadozás, a vérhígító, az antibiotikum, a fájdalomcsillapítók magzatra gyakorolt negatív hatásaival együtt. Más a mozgásigénye egy aktív, profi sportolónak, mint egy nem vagy alig mozgó, esetleg már a terhesség elején túlsúlyos kismamának. De a korábban leírt veszélyforrások minden csoportra vonatkoznak. A várandós torna szakember vezetésével kielégíti a korábban sem túl aktívan sportolók igényeit, szerintem számukra ez elegendő és megfelelő testmozgás.
Sokszor mondtam már a terhesgondozás alatt, hogy ne most kezdjenek el kerékpározni vagy sziklát mászni. Remek kiegészítő testmozgás minden csoportnak a jóga. Mind a testi, mind a lelki egyensúly elérésére kiváló, emellett a relaxáció, a nyújtás jótékony hatású a terhességre és segíti a testet felkészíteni a vajúdás, szülés alatti kihívásokra is. De mit tegyen a triatlonos, a maratoni futó vagy versenykerékpáros. Náluk már nehezebb megtalálni a megfelelő mozgásformát, mert a megszokott, terheléskor leadott watt mennyiségük jóval magasabb, mint ami még nem árt a terhességnek. És sokan ismerjük az adrenalin és az endorfin függőség okozta érzést. Tehát náluk nagyobb kompromisszum készségre van szükség. Itt jegyzem meg, hogy a szülés után, a laktáció alatti időszakban sem tudnak még teljes sportéletet élni a szervezetükben létrejövő változások miatt. A futás nagyobb terheseknél már nem esik jól, a kerékpár, síelés és főleg az extrém sportok balesetveszélyesek. Az intenzívebb, mindenkinek egyénre szabott séta, túra megengedett, de csak óvatosan.
Én még a sífutást tartom egy jó alternatívának, de hazánkban 10 éve nem volt elég hó a gyakorlásához. Az Alacsony-Tátrában, a közeli alpesi hegyekben viszont a sípályák mellett mindig vannak sífutó pályák is. Torna, eszközös edzés inkább a végtagokra terhelve, a hasat kímélve szintén végezhető, de ismét mondom, óvatosan. Van egy jó alternatíva, az úszás. Nyújtja a hátizmokat, erősíti a végtagokat, serkenti a keringést, átdolgozza a légzőrendszert, javítja az oxigenizációt, nem túl megterhelő. Egy gond van vele, terhesség alatt nem igazán ajánlott az ülőfürdő a felszálló hüvelyi fertőzések veszélye miatt. Létezik úszóbetét, ami elvileg vízhatlan, nincs ezzel kapcsolatban tapasztalatom. Koszosnak tűnő, sokak által használt medencét, kádat, jakuzzit kerüljék a terhesek. A természetes vizeknél szintén a fertőzésveszélyre kell figyelni. A folyók szennyezettek, a tavaink strandjain rengetegen fürdenek. Talán a Balaton és a többi nagy tavunk közepére evezve, hajózva már ivóvíz tisztaságú vízben lehet úszni.
Összefoglalva, a terhesség alatt átalakul a szervezet. Minden energiáját a magzat fejlődésére, növekedésére, 280 napig tartó kihordására összpontosítja. És ez a dolga a test gazdájának is. Arra kell összpontosítani, hogy a babáját problémamentesen kihordja és megszülje. Az összes többi dolog ez idő alatt másodlagos. Tehát a várandósság alatti sport individuális, egyénre szabott. Ismerni kell a kondíciónkat, a sport veszélyeit, azt, hogy milyen bajt tudunk okozni, ha nem vigyázunk. Aztán majd a szülés után már ott a futó babakocsi, a gyerek hátihordó, a bicikli utánfutó, 2-3 évesen már úszni, síelni lehet vinni a gyereket, így már együtt lehet élvezni a testmozgás adta örömöket. Utoljára még egyszer sokadszorra leírom: terhesség alatt csak óvatosan, körültekintően sportoljuk!
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos