Ultrahang vizsgálat során gyakran előfordul, hogy a vizsgáló radiológus olyan elváltozást talál, amelynek további diagnosztikája szükséges.
Gyakran a beteg jelentkezik azzal a panasszal, hogy csomót tapint a nyakán, a hónaljában, a mellében vagy bárhol máshol.
Ha az ultrahang vizsgálat során a tapintott vagy diagnosztizált képlet ultrahang által látható szerkezete indokolttá teszi, tűbiopsziás mintavételt végzünk. Fontos megjegyezni, hogy a vékonytű biopszia (FNAB- egy injekciós tűvel végzett eljárás) nem azonos a szövettani vizsgálattal. A vékonytű aspirációs cytológia a gyanús képletből fecskendővel vákuummal kiszívott és tárgylemezre kikent sejteket, azok kóros szerkezetének mikroszkópos cytopatológiai vizsgálatát jelenti.
A szövettani vizsgálaton már egy nagyobb szöveti preparátumban a sejtsorok egymáshoz való viszonyának vizsgálatát értjük. A vékonytű biopszia ambuláns vizsgálat, nem igényel különösebb előkészületet. Fontos, hogy aki vérzékeny, véralvadásgátlót, aszpirint szed, feltétlenül jelezze a vizsgáló orvos felé. A mintavétel során a radiológus először az ultrahanggal lokalizálja az elváltozást, majd az ultrahanggal nyomon követve egy injekciós tűt szúr a vizsgálandó képletbe, egy fecskendővel vákuumot képezve abból sejteket szív le. Ezután az így nyert sejteket tárgylemezre keni és fixáló oldattal rögzíti. A kenetet patológus vizsgálja mikroszkóp alatt és ha gyanús elváltozást talál, javaslatot tesz további vizsgálatokra. Pl. vastagtű biopszia vagy sebészi kimetszés szövettani vizsgálatra. A beavatkozás csak enyhén kellemetlen, helyi érzéstelenítést sem igényel. A szúrás helyén enyhe fájdalom vagy lila elváltozás jelenhet meg rövidebb ideig.
Rendeléseinken ultrahang vezért vékonytű biopsziás vizsgálatot radiológus kollégáink végzik.
Budapest Medical Orvosközpont