A gluténszenzitív enteropathia, vagy más néven cöliákia már a múlt században is ismert betegség volt.
Sokáig úgy hitték, hogy csak kisgyermekeket érinti és a felnőtt kor közeledtével kinőhető, viszont ma már tudjuk, hogy egy életre szóló állapot. A gluténérzékenység egy olyan autoimmun, örökölhető betegség ez, ami a vékonybél bolyhait érinti, ezáltal a hasznos tápanyagok felszívódását gátolhatja.
A búza, rozs, árpa és zab egy glutén nevű fehérjét tartalmaz. Az egyik alkotórésze a gliadin, mely kiváltja az allergiát. A beteg szervezete nem tudja megfelelően lebontani, ezért az immunrendszer ellenanyagot termel. Az anyag okozta elváltozás a vékonybél bolyhainak pusztulásával jár, ami az érzékenységgel járó tüneteket produkálja. Nem megfelelő kezelés és/vagy a késői diagnózis súlyos szövődményekkel is járhat.
Főként emésztőszervi tüneteket vehet észre a beteg:
- görcsös, krónikus hasmenés, haspuffadás, hasfájás
- hányinger, hányás
- emésztetlen, zsíros széklet
- laktóz érzékenység
- a fogak romlása
- a szájban megjelenő hólyagok, aphták
Ritkább vagy súlyosabb esetekben, kezeletlen érzékenység esetén a következő tünetek is tapasztalhatók:
- súlyos vashiány
- fáradékonyság, fejfájás, hajhullás a körmök állapotának romlása
- súlygyarapodás zavara
- csontritkulás
- máj s veseelégtelenség
- menstruáció kimaradás, vetélés, fogamzási nehézségek
- más autoimmun betegségek
Az, hogy a betegnél mennyi glutén bevitele után jelentkeznek a tünetek, változó lehet. Sokaknál csak több szelet kenyér megevése után, ritkább esetekben a legkisebb bevitel is súlyos kellemetlenségekkel járhat. Különösen fontos, hogy a gyermekekre odafigyeljünk, ugyanis esetükben a szülő hamarabb észlelhetik a tüneteket.
A Duhring-betegség – glutén érzékenység okozta bőrbetegség
Vöröses, csalánkiütés-szerű, erősen viszkető hólyagok jelennek meg a térd környékén, könyökön, tarkón, farpofákon, hason és extrém esetben az arcon is. Ezeket a bőr felső rétegének alján lerakódó ellenanyagok okozzák. Kezelés szempontjából a glutén mentes diéta betartása és a jód mellőzése sokat segíthet, de a felületi kezelés is elengedhetetlen a fertőzések elkerülése érdekében. Erős gyógyszeres kezelés szükséges, ám ez csak szigorú orvosi felügyelet alatt lehet végezni.
Mivel a gluténérzékenység tünetei nem teljesen tipikusak – például a laktóz érzékenységre is jellemző lehet – nem javasolt az öndiagnózis és a diétával való kísérletezés. Fontos, hogy keressen fel belgyógyász szakorvost és dietetikust.Gondos kivizsgálás és labor vizsgálatok segítik a pontos diagnózis felállítását.Figyelje a tüneteit és a bevitt élelmiszerek jellegét, így a megfelelő vizsgálatok elvégzése után könnyebben felállítható a diagnózis. A dietetikus segítségével kialakított megfelelő étrend révén a kellemetlen panaszok elkerülhetők.
Budapest Medical Orvosközpont