Premenstruáció, mint tünetegyüttes, PMS szindróma
A női ciklust alapvetően az ösztrogén, azaz tüszőhormon és a progeszteron, azaz sárgatesthormon befolyásolja. Megfigyelték, hogy azoknak a nőknek, akiknél a tünetek jelentkeznek, megemelkedik a prolaktin szintjük is.
Az úgynevezett tej elválasztást serkentő hormon gátolja a tüszőrepedést, ezáltal a progeszteron termelést. Az ennek következtében felborult hormonális egyensúly miatt jelentkezik a PMS. Jelenleg több mint 150 tünetet tartanak számon. Ezeket három csoportba lehet sorolni.
Premenstruáció, mint tünetegyüttes, PMS szindróma
A premenstruációs panaszok pontos kiváltó okai nem ismertek. A vízháztartás zavara, a mozgáshiány és a stressz fokozzák a tünetek erősségét. Érdemes tehát a panaszok csökkentése érdekében figyelni arra, hogy a menstruáció előtt fogyasszunk kellő mennyiségű folyadékot, mozogjunk rendszeresen. A tudomány jelen állása szerint nem ismert olyan célzott terápiás lehetőség, ami teljes mértékben hatékony lenne mindenki számára. Sokat segíthet még a B6-vitamin szedése is, de elsősorban tüneti terápia jön szóba.
Ha a panaszok súlyosbodnak, vagy az elviselhetetlenségig fokozódnak, a nőgyógyász átfogó vizsgálatot végez, ugyanis nem kizárt, hogy gyógyszeres terápiára, vagy pszichoterápiára van szükség. Ebben az esetben fontos, hogy a páciens tisztában legyen a tünetek erősségével, gyakoriságával és milyenségével. Érdekesség, hogy a panaszokat nem befolyásolja az, hogy a páciens használ-e fogamzásgátló tablettát. Alapos kivizsgást követően komplex kezelés és életmód váltás nyújthat enyhülést a PMS tüneteire.
Budapest Medical Orvosközpont