A nyak területén több szerv is megtalálható. Az ultrahang vizsgálatok során ezen szerveket általában célzottan külön vizsgálják, de most összefoglaljuk, mit is lehet vizsgálni a nyaki régió ultrahang vizsgálat során.
A legismertebb a gégefőn található pajzsmirigy, amelyik egy hormonokat termelő szerv. A T3 és T4 hormonok az anyagcsere szabályozásán keresztül befolyásolják a testsúly alakulásától a koleszterin szinten és a szívritmuson keresztül a menstruációs ciklusig és a termékenységig szinte minden életfunkciónkat. A funkció, tehát a hormon vizsgálat vérből, a pajzsmirigy szerkezeti elváltozásai ultrahang vizsgálattal történnek.
A pajzsmirigy megnagyobbodása, strumma vagy golyva néven is ismert elváltozás ultrahanggal tökéletesen vizsgálható. Az esetleges cysták, göbög, de a pajzsmirigy gyulladása, vagy az autoimmun Hasimoto kór is mutat jellegzetes szerkezeti, UH-val diagnosztizálható elváltozásokat. Ugyanígy láthatók a csontanyagcserében szerepet játszó mellékpajzsmirigy kóros elváltozásai is.
A nyaki régióban több nyálmirigy is található, ezek nyálkövei, cystái, jó és rosszindulatú daganati első vonalban nyaki ultrahang vizsgálattal kerülnek felismerésre. Az agyat és a feji régiót ellátó nagy nyaki erek szerkezete, szűkülete, kóros véráramlásai nyaki ér doppler segítségével igazolhatók. Fejfájás, szédülés, fülzúgás, de magas koleszterin, vér zsír, cukorbetegség esetén is fontos vizsgálat a nyaki erek Doppler UH vizsgálata. A nyaki régióban számos nyirokcsomó is található. Ezek megnagyobbodásai vizsgálhatók ultrahanggal.
Mind a nyirokcsomóknál, mind a korábban leírt nyaki szerveknél kóros elváltozások gyanúja esetén lehetőségünk van ultrahang vezérelt tű biopsziára. Ez az aspirációs cytológia már az elváltozások sejtszintű szerkezeti elváltozásairól ad képet.
Összefoglalva panasz esetén célzottan szakorvosi ajánlással, panaszmentesség esetén 1-2 évente javasolt elvégeztetni a nyaki szervek ultrahang vizsgálatát és a pajzsmirigy hormontermelésének ellenőrzését laborvizsgálattal.
Budapest Medical Orvosközpont