2021 január elsejétől a hálapénz elfogadása de az adása is vesztegetésnek minősül. Ez már bűncselekmény, elbírálása a Btk-ba esik, 4 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Mindezekkel egyidejűleg az egészégügyi dolgozók jogállása is változott. Az új jogviszonyt a 110.000 szakdolgozóból 106.000 aláírta. A fenti változások mellett egy jelentős béremelés is történt a szférában.
A rendszerváltás előtt az orvosi béreket mesterségesen alacsonyan tartották és a hatalom szemet hunyt a paraszolvencia felett.
A hálapénz műintézményét 30 évvel a rendszerváltás után remélhetőleg sikerül végleg megszüntetni. De miért is? Mert rossz vért szült. Egy igazságtalan rendszerben aránytalan volt a betegellátás, de a hálapénz eloszlása is. A fiatal orvosok szakmai előmenetele, de a képzése elé is akadályt gördített. Egyesek éjjel-nappal operáltak, szülést vezettek kialvatlanul, hulla fáradtan, mások pedig hónapokig nem operáltak, csak a kiegészítő munkákat (betegfelvétel, vizitek, ügylet) végezték, így nem is tudtak szakmailag fejlődni. A magyar egészégügyben egy kőkemény életkorfüggő hierarchikus porosz rendszer uralkodott. A betegek pedig egy vélt jobb ellátás reményében vándoroltak az ország különböző kórházai között, egyiket túlterhelve – a területi betegek ellátásának rovására – míg egy másik ugyanakkora kórházban töredék ellátás zajlott. Elég csak a kórházakra lebontott szülésszámra gondolni az ezredforduló táján.
Egyik pesti kórházban 1000, a másikban 3000 szülés volt évente ugyanakkora ágyszám mellett. Elképzelhető az ehhez társuló felfordulás. Az elmúlt évtizedben a fentiek miatt az orvosszakma renoméja sokat zuhant. Részben külföldre mentek a fiatal orvosok, vagy más pályát választottak. Ennek következtében megszűnt Budapesten és a megyei kórházakban az orvos túlkínálat, sőt mostanra orvoshiány alakult ki, már az úgynevezett sztárszakmákban is. Egyre nagyobb gond az ügyeleti team kiállítása, főleg a nagy igénybevétellel járó szakmákban (sebészet, szülészet, traumatológia). Ami még nem érzékelhető, hogy a specialisták (onkológus sebész, szervátültetést végzők, stb.) képzése minimum 10 év a szakvizsga után, azaz ha nem folyamatos a következő orvosgenerációk oktatása, komoly hiány alakul ki, főleg a sehonnan nem pótolható speciális területeken. Mindez már nagyon a döntéshozók körmére égett, megérett az időt a változásokra. Sok betegtől hallom az aggodalmat, nem fogják tudni a megszokott orvosukkal kezeltetni magukat.
Sok külföldön dolgozó kollégámmal beszéltem erről, nyugaton a betegellátást nem az orvos, hanem a kórház végzi.
A beteg bemegy a területi kórházba, a szolgálatban levő team pedig ellátja. Ha pl. reoperálni kell a beteget másnap, a mindenkori ügyeletes csapat végzi a műtétet. És ez ott teljesen elfogadott. Ebbe keményen beleszólnak a biztosítók is. Ha valaki hibázik, mert 2 napja nem alszik, a biztosítója sem áll ki mellette. Ezért nyugaton nagyon figyelnek a munkában eltöltött időre. A biztosító pedig csak a vele szerződésben álló kórházban fizeti a beteg ellátását. Létezik más országokban is választott orvos intézménye, de ennek az ára szabott, nagyon magas és a biztosítók ezt nem fizetik. Itthon vannak próbálkozások, hogy az orvos a magánrendelőben számlázza ki az állami kórházi ellátást, de ez egy több sebből vérző forgatókönyv.
Itt jegyezném meg, hogy munkaidőben a kórházi státuszon levő doktor miért nem a kórház területi betegeivel foglalkozik, gondoljunk csak a hosszú várólistákra. Mindenesetre sem az orvosi kamara sem a fiatalabb orvostársadalom nem támogatja a régi rendszert. Ehhez kapcsolódik a kórházválasztás kérdése. Ha elfogadjuk, hogy nem választhatunk orvost, miért nem a területi kórházban kezeltetjük magunkat? Egy választott kórházban sem ismerjük az orvosokat. A kórházigazgatók a bevételek miatt a szabad kórházválasztást támogatnák, de az orvosok ezt már nem fogják az új rendszerben. Rögzített bérek mellett a területi betegekkel fognak foglalkozni! Többletmunkát, területen kívüli ellátást miért végeznének? Minden állami kórháznak van egy nem finanszírozott árlistája, a Budapesti Orvostudományi Egyetem Klinikáinak fizetős ellátási árai a https://semmelweiskft.hu/araink linken érhetőek el. Császármetszés 600.000 Ft, ennyi egy magánklinikán is.
Elindult egy nagyon időszerű változás az egészségügyben, amely reményeim szerint jobbá fogja tenni az orvoslást.
A fiatalok számára ismét vonzó lesz az orvosi pálya, nem mennek külföldre, nem lesznek pályaelhagyók és akkor nem lesz orvoshiány. A betegek pedig egy kiegyensúlyozott, átlátható betegellátást vehetnek igénybe, de csak ha a kijelölt útról nem térünk le, kompromisszumok nélkül hajtjuk végre a változtatásokat.
Budapest Medical Orvosközpont