Az alma az egyik legősibb gyógyhatású növény, melyet nem csak gyümölcséért hanem gyökere kérgének gyógyhatásáért is termesztenek.
A mitológiában is ismert, a megtermékenyülés, az érzéki szerelem és az eredendő bűn szimbóluma. Gyökerének kérge egy keserű glikozidát tartalmaz, mely jó hatású a malária ellen, helyettesíti a kinint. A reszelt alma a hasmenés egyik ismert legősibb ellenszere, de túlzott fogyasztása szorulást okozhat, ezért csecsemőknek óvatosan adandó!
A nyers alma szabályozza a vese és a máj működését, elősegítve ezzel az emésztést, foszfor és almasav tartalma kedvezően befolyásolja az agyműködést. A köszvény ellenszereként is ismert, almatermő vidékeken kevesebb köszvényes megbetegedés fordul elő. Az almadiéta-napi 0,5-1,5 kg alma egyéb folyadék nélkül, a hasmenés, köszvény, vesebetegség, elhízás ellenszere, legfeljebb 3 napi diéta ajánlott. Az almalé ivásakor kerüljük a füstölt húsokat és az alkoholt, mert az almasav meggyengíti a bélbolyhokat, csökkenti a bélfal ellenálló képességét. Az almasavó étvágyjavító, megszünteti a nyelv lepedékét, enyhíti a kónikus hurutos köhögést. Napi 1-2 evőkanállal ajánlott a fogyasztása. Az almamust és az almabor ízületi gyulladás, menstruációs zavarok kezelésére, de bélférgeség ellen is hatékony. Az almahéj teája immunerősítő és általános roboráló hatású.
Almasavó készítése: almabort vízzel és tejjel egyenlő arányban össze kell keverni majd közepesen fel kell melegíteni. A melegítés hatására egy túrószerű anyag képződik, amit le kell szűrni. Az így nyert folyadék az almasavó, ami rendszeresen, napi 1-2 evőkanáll mennyiségben fogyasztható.
Budapest Medical Orvosközpont