Összegyűjtöttünk néhány praktikus tanácsot, amivel megkönnyíthetjük és gyorsíthatjuk a nőgyógyászati vizsgálat menetét.
Mit vegyünk fel?
Lehetőleg könnyen levehető ruhát. Nyáron egyszerű a helyzet, egy könnyű pántos ruha és szandál, a vizsgálóban csak a bugyit kell levenni. Gondoljunk az emlő vizsgálatra is, jó ha a pántos ruhát lefelé tudjuk lehúzni. Télen persze más a helyzet de ilyenkor is öltözzünk praktikusan. Kétrészes öltözet az emlő vizsgálat megkönnyítésére, ne kezes-lábas vagy egybe ruha. A nőgyógyászok rémálma a térdig fűzős bakancs. A váró tele van, a páciens pedig 20 percig fűzi ki és be a cipőjét. Szóval praktikus, logikus öltözet.
Mivel a rákszűrés után gyakran van kevés hüvelyi vérzés, betét, tampon, nedves törlő legyen a páciensnél. Habár a jobb rendelőkben ezek már megtalálhatóak.
Mit vigyünk magunkkal?
Természetesen a személyünket igazoló dokumentációt. TAJ kártya, lakcím kártya, személyi igazolvány. Fogják kérni a telefonszámunkat, e-mail címünket (ezt, ha új van, vagy nem tudjuk fejből ne a rendelés alatt kezdjük nyomozni, otthon írjuk le egy papírra).
Nagyon fontos, ha szerepel a kórelőzményben vizsgálat, műtét, képalkotó, pl. UH, mammographia, MRI, CT, laborlelet, zárójelentés, szövettani lelet, előző méhnyak cytológia, ezeket feltétlenül szedjük össze és lehetőleg rendezzük logikai és időrendi sorrendbe a dokumentációt. A nőgyógyászok második rémálma, ha a páciens lerak az asztalra ötven oldal össze-vissza kevert 20 évre visszatekintő alig olvasható orvosi dokumentációt.
Milyen kérdésekre készüljünk a nőgyógyászati vizsgálat során?
Szintén egy fontos dolog. Egyszerűnek tűnő kérdésekre sem mindig kapunk pontos választ.
- Mikor menstruált utoljára? Itt az utolsó vérzés első napjára vagyunk kíváncsiak. Az okostelefonos menses naptárunk elmúlt másfél évének bemutatása a nőgyógyászok harmadik rémálma.
- Mikor volt utoljára nőgyógyászati vizsgálaton? Legalább év és hónap, történt-e méhnyak cytológia, ennek mi lett az eredménye, volt-e hüvelyi ultrahang, találtak-e eltérést.
- Szed-e gyógyszert? Főleg a fogamzásgátló neve fontos és ezek pontos dózisa. Sok gyógyszer több kiszereléseben pl. 20 vagy 30 mikrogramm szerepel. Az hogy lila csíkos sárga doboza van, számunkra nem informatív.
- Ha spirálja van, pontos típusa, neve és a felhelyezés ideje, szintén legalább év, hónap. Erről általában ad a nőgyógyász egy kis kártyát, melyen minden fontos adat szerepel.
- Korábbi terhességek, szülések története. Nem az orvos szeme színe vagy sármja, a kórházi wc állapota, hanem a szakmai rész érdekli a nőgyógyászt. Volt-e probléma a terhesség alatt? Magas vérnyomás, görcsök, vérzés, lényeges súlynövekedés. A baba időben, normális súllyal született? Mennyi ideig vajúdott? Ha császármetszés volt, mi volt a pontos oka? Erre jók a korábbi zárójelentések.
- Ha van egyéb alapbetegége, (hypertónia, diabétesz, pajzsmirigy betegség, gerincsérv, stb.) ezek pontos dokumentációja szintén nagyon fontos információ lehet. 2021 januártól az orvosi dokumentációt a magánszolgáltatóknak is fel kell tenni egy közös EESZT felhőbe, ahonnan a beteg és más orvosok is elérik azt. Ettől függetlenül ragaszkodjunk ahhoz, hogy a vizsgálat eredményeit – cytológia, HPV tipizálás, tenyésztés stb. – kapjuk meg utólag, lehetőleg e-mailban egy szakorvosi véleménnyel együtt. A „majd szólunk, ha van valami baj” módszer már nem igazán fogadható el.
Ha mindezeket a tanácsokat megfogadva kicsit készülünk a nőgyógyászati vizsgálatra, hamarabb túl leszünk rajta és gondolom, ezt senki sem bánja.
Budapest Medical Orvosközpont