A közönséges kullancs tápcsatornájában élősködő Borrelia bugdorferi nevű baktérium okozta tünetegyüttest nevezik Lyme kórnak.
Először 1976-ban az amerikai Lyme városában írták le a betegséget, innen származik az elnevezése. A kullancsból vérszívás útján kerül az emberbe a baktérium, amely fertőzést okozva alakítja ki a Lyme-borreliosist. A csípés helyén néhány nap múlva egy körkörös, kokárdaszerű fájdalmatlan vörös folt jelenik meg (erythema chronicum migrans), amely hamarosan eltűnik. Nem kezelt esetben súlyos késői szövődmények, elsősorban szívizom gyulladás, szívritmus zavar, de ízületi gyulladás, bénulás, vesekárosodás is kialakulhat. Ezekért a tünetekért már nem közvetlenül a fertőzés, hanem a szervezett erős immunválasza okolható. Legfontosabb a Lyme kór elleni küzdelemben a megelőzés. Bokros, erdős területen kirándulva mindig használjunk kullancs riasztó sprayt, krémet, tapaszt. Zárt ruházat, magasszárú cipő, kalap viselése is fontos. Ha kullancsot találunk a bőrön, mielőbb teljesen távolítsuk el. Ha pedíg megjelenik a kokárdaszerű vörös, lila folt, feltétlenül forduljunk orvoshoz.
A Lyme kórt okozó bakteriális fertőzést laborvizsgálattal lehet igazolni. Borrelia ellenanyag vizsgálat, IGM az akut fertőzést, IGG ellenanyag titter 4-6 héttel a fertőzés után az átvészeltséget bizonyítja. Acut fertőzés esetén antibiotikus kezelés szükséges, a Lyme kór fent részletezett tüneteinek kezelése pedig centrumokban – Lyme ambulanciákon – történik. Budapesten a Szent László kórházban működik Lyme ambulancia. A Lyme kór nem keverendő össze a szintén kullancs által terjesztett kullancs enchepalitissel, vírusos agyvelő gyulladással, ami szintén nagyon súlyos, főleg maradandó idegrendszeri károsodást, bénulást okozó kórkép. Itt egy kullancs által terjesztett vírus a kórokozó, ami ellen viszont rendelkezünk védőoltással. Azaz aki beoltatja magát, védett lesz a vírusos kullancs agyvelő gyulladással szemben.
Budapest Medical Orvosközpont