Az isiász egy alsó végtagon jelentkező tünetegyüttesnek a neve, mely a fájdalmon túl az adott végtag zsibbadásával, érzéketlenségével, gyengeségével járhat.
A háti szakasz alsó részéről indulva a fenéken és ezáltal az ülőidegen át az alsó végtagba sugározva jelennek meg a tünetek. Az ülőideg részei később leágaznak és behálózzák az alsó végtag különböző részeit, mint a comb, vádli, lábfej és a lábujjak.
Az elnevezést nem a betegségre, hanem a tünetre használják. A jellemző tünetek (érzéketlenség, zsibbadás, végtag gyengeség) hátterében általában komolyabb betegség áll, melyek lehetnek: gerincsérv, gerinckopás, gerinccsatorna szűkület, más kopásos gerincbetegségek.
Isiász jellemzői
Gyakran jelentkeznek isiász fennállása esetén a következő tünetek(egy vagy több) : folyamatos szinte mindig csak egyoldali fájdalom végtag vagy fenék területén, panaszok üléskor fokozódnak, derékfájdalom végtagfájdalommal együtt ( de a lábfájdalom dominánsabb), mozgás nehezítettség, izomerő csökkenés-végtaggyengeség, a fájdalom jellege éles-égő, a fájdalom egészen a lábujjakig lesugározhat, zsibbadás-szúrás-érzés vesztés az adott végtagon, érintett helytől függően lábfejen is megjelenő tünetek, hirtelen mozdulat-terhelés a panaszokat rontja, pihenésre tünetek enyhülnek.
Ülőidegről néhány szó
Az emberi testben a legnagyobb, egyedülálló ideg az ülőideg, ez sok különálló ideggyökből áll, amelyek a gerincvelőből ágazódnak ki a hát alsó részén és együtt alkotják az ülőideget. Ülőideg irritációja vagy összenyomatása az idegkilépések területén okozza az isiászos panaszokat.
Isiász kialakulása
Az isiász fiatalabb korban ritkán jelentkezik, főleg felnőttkorban válik gyakorivá. A társadalom kb. 45-50 %-a találkozik a tünetekkel élete során. Leginkább nem egy hirtelen esemény váltja ki, hanem általában lassan alakulnak ki a tünetek.
Isiász kockázatai
Néhány isiászos tünet igen ritkán jelentkezik, amikor azonban ezeket tapasztaljuk akkor azonnali -bizonyos esetekben akár műtéti- orvosi beavatkozás szükséges.Ezek lehetnek: jelentős mértékű izomerő csökkenés, széklet- és vizelettartási panaszok, lófarok betegség.
Isiász okai
Az isiásznak sokféle oka lehet, de a leggyakoribb okok között van a helytelenül végzett ülés, testtartás és járás, valamint gerincsérvek. Az ülőidegzsába és a gerincsérv összefügg egymással, kölcsönösen erősítve egymást.
Isiász orvosi kezelése
Az isiász tüneteinek kezelésére alapvetően háromféle megoldást lehet javasolni, a beteg állapotától és a tünetek súlyosságától függően: injekció, gyógytorna, műtét.
Injekció isiász esetén
Az injekciós kezelés nagyon gyors és hatásos kezelés lehet isiász esetén, akár heves tüneteket okozó esetekben is.
Reumatológus szakorvos néhány kezeléses nem szteroid vagy szteroidos gyulladáscsökkentő injekciós terápiával jelentős mértékben szüntetheti a panaszokat. Hatásos injekciós kezelést követően fontos a páciensnél a megfelelő gyógytorna elindítása.
Gyógytorna isiász esetén
A gyógytorna jó kezelési mód lehet a tünetekre, ha azt tartáshiba vagy gyógytornával gyógyítható mozgásszervi rendellenesség okozza.
Műtét isiász kezelésére
Ritkán van rá szükség, leginkább csak akkor merül fel a műtét szükségessége, ha riasztó tünetek jelennek meg, vagy ha az injekciós kezeléssel kombinált gyógytornával sem sikerült enyhíteni a tüneteket. sem a tünetek enyhülését. van szükség műtéti kezelést
Panaszaikkal Dr. Balaton Dávid reumatológus szakorvos várja Önöket a Budapest Medical Orvosközpontban.