A menstruációs ciklust nagyon sok tényező befolyásolja. Időnkénti eltérés még teljesen normálisnak számít, de ha a szokásostól eltérő tünetek észlelhetők, érdemes nőgyógyászhoz fordulni.

Menstruációs zavarok okai
Szabálytalan ciklusról akkor beszélhetünk, ha a menstruáció 21 napnál gyakoribb, vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik. A menstruációs zavarok tünetei közé tartozik még az erős vérzés, ami 24 óránál tovább tart, szabályos, ám 7 napnál hosszabb vérzés, valamint a 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradó menstruáció és a szokatlanul erős görcs és fájdalom.
A menstruációs zavarok oka lehet életmódbeli változás, nem megfelelő táplálkozás, stresszes élet, erősebb gyógyszerek szedése vagy hosszabb gyógyszeres kezelés, erőteljes fizikai aktivitás, anorexia vagy bulimia. 5 fajtáját különböztetjük meg:
Túl gyakori vérzés esetén a háttérben gyakran állhat szervi elváltozás (gyulladás, ciszta, daganat), vagy hormonzavar. Érdemes ilyenkor gondolni a fokozott vérveszteség miatt kialakuló vérszegénység. Ez a veszély a folyamatos vérezgetés esetén is fennáll. Vérvizsgálat ,vérkép igazolhatja a vérszegénységet.
A túl ritka menstruáció utalhat a hormonális rendszer nem kielégítő működésére. Ilyenkor nem következik be tüszőérés és ovuláció, a menstruációért felelős hormonok elégtelenül termelődnek. A gyermektervezésben fontos szerepe lehet ennek kivizsgálása. Ha a hormonális és fizikális nőgyógyászati vizsgálat nem mutat eltérést, úgy a hiányzó tüszőérést és repedést gyógyszeres kezeléssel orvosolják.
A normálisnál erősebb vérzésről akkor beszélünk, ha a menzesz során távozó 50-100 milliliter menstruációs folyadék vértartalma magasabb, mint 50%. A háttérben húzódhat a méh izomfalában található jóindulatú daganat,myoma,endometrialis polip, gyulladás, 40 éves kor felett a méhnyálkahártya túlburjánzása,a hyperplasia, de akár rosszindulatú daganat. Ha az erős vérzés már a kezdetektől fennáll, úgy a véralvadás zavaraira lehet következtetni. Időközben jelentkező fokozott vérvesztés pedig inkább nőgyógyászati problémára utalhat.
A rendszertelen vérzés oka lehet: változókor, inzulinrezisztencia, PCOS, D-vitamin hiány, pajzsmirigy működésének zavara, magas prolaktin szint, ösztrogén dominancia, pszichés zavar, testsúlyzavar, gyulladás vagy akár daganat is.
Fájdalmas és görcsös menstruáció esetén sokszor ártalmatlan okok állnak a háttérben, de a komolyabb betegségek, mint például az endometriózis, kizárása érdekében érdemes szakorvoshoz fordulni.

Menstruációs zavarok okai
Mindenképp érdemes nőgyógyászhoz menni, ha a fenti tünetek közül bármit észlel a páciens, viszont rengeteg, népi gyógyászatban előforduló gyógynövény is rendelkezésre áll, ha enyhíteni szeretne a panaszokon.
A premenstruációs szindróma tüneteinek enyhítésére és a görcsös fájdalom csökkentésére kamillatea fogyasztása javasolt. A cickafark a menzesz szabályozásában lehet segítségére a páciensnek. A barátcserje a hosszasan kimaradó vagy elhúzódó vérzés enyhítésére alkalmas. Pásztortáska teaként való fogyasztása a változókorban lévő nőknek nyújthat enyhülést.
Bár a természetes gyógymódok alkalmazása nagyon sokat segíthet, mindenképp szakorvos, nőgyógyász vizsgálatára van szükség ahhoz, hogy a komolyabb elváltozások és betegségek kiderüljenek, vagy épp kizárásra kerüljenek.
Nőgyógyászati szakrendelésre való időpontfoglaláshoz hívjon minket bizalommal.
Budapest Medical Orvosközpont