A leggyakoribb ok, ami miatt nyaki ultrahang vizsgálat válik szükségessé, ha a nyaki területen valamilyen elváltozás tapintunk.
Az itt található szervek, pajzsmirigy, légcső, gége, nyelőcső, nyaki erek, nyálmirigyek, nyirokcsomók felszínesen helyezkednek el, így kóros elváltozásaik – cysta, stuma, nyirokcsomó, nyálmirigy megnagyobbodás – könnyen kitapintható. Mivel itt helyezkedik el a hangképző szervrendszerünk is, tartós rekedtség esetén feltétlenül javasolt a nyaki szervek ultrahang vizsgálata.
A vizsgálat maga teljesen fájdalom mentes, veszélytelen és nem jár káros sugárterhsléssel. Gyors vizsgálati módszer, mely pontos képet ad a nyaki régió anatómiájáról. Segítségével diagnosztizálhatóak a nyaki szervek, erek, nyirokcsomók, nyálmirigyek, pajzsmirigy kóros elváltozásai. Amennyiben gyanus elváltozást találunk a nyaki ultrahang vizsgálat során, lehetőségünk van az elváltozásból mintavételre, ultrahang vezérelt vékonytű biopszia segítségével. Az eltávolított minta mikroszkópos vizsgálata segít meghatározni a vizsgált képlet sejtjeinek típusát. A nyaki ultrahang vizsgálat során akár pár milliméteres elváltozás is észlelhető, így nem csak a betegségek diagnosztizálására alkalmas, de például a rosszindulatú betegségek kezelésének hatékonysága is nyomon követhető.
Amennyiben a pajzsmirigyet vizsgálja a szakorvos, diagnosztizálni tudja a struma, a pajzsmirigy gyulladás, a pajzsmirigydaganat vagy az autoimmun pajzsmirigy gyulladás tüneteit.
A nyaki erek területének keringés vizsgálata, a carotis doppler és vertebralis doppler vizsgálata segít feltárni az érfalak betegségeit, ezáltal nagy szerepe van a stroke, az agyvérzés kockázatának felmérésében. A cukorbetegség, szédülés, fejfájás, demencia kivizsgálásban és nyomon követésében a nyaki erek keringésvizsgálata feltétlenül javasolt.
A nyaki ultrahang vizsgálata előtt semmilyen előkészület nem szükséges. A területen található ékszereket el kell távolítani és szabaddá kell tenni a nyakat. Nem célszerű például garbót viselni. A páciens általában a hátán vagy az oldalán fekszik és a nyakát párnával kitámasztják. A fej így hátra billen és kifeszül a vizsgált terület. A vizsgálatról írásos és szükség esetén képi dokumentáció készül. Ha kóros elváltozás igazolódik, a vizsgálatot végző radiológus javaslatot tesz további vizsgálatokra: CT, MRI, szcintigráfia vagy ultrahang vezérelt aspirációs cytológia.
Klinikánkon magasan képzett, tapasztalat radiológus kollégáink fejlett diagnosztikai rendszerrel várják nyaki és/vagy egyéb ultrahangos vizsgálatra pácienseiket.
Budapest Medical Orvosközpont
Ultrahang rendelés