A melanóma tünetei és kezelése
Gyakran a napfény által ért területeken jelenik meg, így bizonyos, hogy az ultraibolya sugárzás az egyik fő kiváltó oka. Kialakulása főként a 40 év feletti nőket veszélyezteti.
Egy átlagos anyajegy nagyjából 6 mm átmérőjű. Színe világosbarnától a feketéig terjed és jól körülhatárolható. Ovális vagy kerek alakú. Amennyiben az önvizsgálat során bármilyen gyanús bőrelváltozást észlel, fontos, hogy bőrgyógyászhoz forduljon vele. A bőrgyógyász egy nagyító, a dermatoszkóp segítségével vizsgálja át a bőrfelszínt, kóros elváltozásokat keresve.
Amíg a melanoma csak a bőr felhám rétegét érinti, sebészileg az épben eltávolítva jó eredménnyel gyógyítható. Ezért is fontosak annyira a rendszeres bőrgyógyászati vizsgálatok! Csak szakember tudja biztonságosan diagnosztizálni a kóros bőrelváltozásokat. Figyelembe kell venni, hogy rejtett formában akár a fejbőrön, talpon, hajlatokban is előfordulhat festékes anyajegy. A melanoma tehát nem csak a jól látható területeken fordulhat elő. A mealonoma a vér és nyirokrendszeren keresztül áttéteket adhat távoli szervekbe, szövetekbe is.
Mint a többi rosszindulatú daganatos elváltozás esetén, itt is kiemelt fontosságú az önvizsgálat, a rendszeres bőrgyógyászati szűrővizsgálat, a korai felfedezés. A dermatoszkópos bőrgyógyászati szűrővizsgálat célja a gyanús bőrelváltozások mielőbbi diagnosztizálása.
A melanóma tünetei és kezelése
Nyáron kerülje az erős napsugárzást! 11 és 15 óra közt tartózkodjon árnyékos helyen. Ha mégis napfény éri, használjon kémiai vagy fizikai napvédő-krémet, lehetőleg magas faktorszámút. Itt szükséges megemlíteni, hogy nem csak a nyári napsugarak lehetnek veszélyesek. Télen is érdemes ügyelni erre.
Fontos, hogy ha bármilyen elváltozást észlel bőrén, mielőbb keressen fel bőrgyógyászati szakrendelésünket. Panaszmentes esetben is évente bőrgyógyászati szűrővizsgálat javasolt.