Az ultrahang diagnosztika elterjedésével egyre gyakrabban és egyre kisebb myomák kerülnek felfedezésre.
A méh simaizmának jóindulatú daganata, általában 30 éves kor felett jelentezik. A kialakulása pontos okát nem tudjuk, de megjelenéséhez és növekedéséhez ösztrogén hormon szükséges.
Ezt bizonyitja, hogy terhesség alatt és ösztrogén hormonkezelés hatására növekszik, menopauza után csökken a mérete. A mióma számos tünetet okozhat. Vérzészavar, alhasi fájdalom, meddőség, a környező szervekre gyakorolt nyomás miatt hólyag fájdalom, gyakori vizelési inger, a végbél felé növekedve székelési panaszt okozhat. Ha a mióma növekszik, vagy panaszt okoz, kezelése szükséges. Ez lehet műtéti, mely során vagy csak a mióma göböt, vagy az egész méhet eltávolitjuk. Lehet gyógyszeres, mely során az ösztrogén miómára gyakorolt hatását gátoljuk.
Új és speciális módszer a miómát ellátó ér katéteres elzárása, a szelektiv mióma embolizáció. Az eljárás lényege, hogy a miómát ellátó eret katéteres eljárással elzárjuk. A méhet a medencefali csípőartériából leágazó artéra uterina látja el friss vérrel. Ez a méh oldalához érve több ágra oszlik és látja el a méh különböző területeit. Az embolizáció első lépése egy kontrasztanyagos érfestés, mely révén feltérképezzük a mióma vérellátását. Ha megtaláltuk a miómát ellátó artériát, kezdődhet annak elzárása. A könyök artéria, vagy a combverőéren keresztül egy katétert helyeznek fel egészen a miómát ellátó artéria ágig. Az embolizációt végző orvos mindezt képerősítőn nyomonköveti, az egész eljárás angiológiai műtőben zajlik, de nemszükséges hozzá altatás. Ha elértük a megfelelő poziciót, mikrogyöngyöket fecskendeznek mindkét oldali miómát ellátó érbe. Ennek következtében az ér elzáródik, megszüntetve a mióma vérellátását.
Az egész eljárás fájdalmatlan, profilaktikus antibiotikus terápián kivűl más előkészítést nem igényel. Az érellátásától megfosztott mióma lassan elhal, akár több hónap alatt a göb jelentősen csökken vagy felszívódik. Ennek a folyamatnak a nyomonkövetésére az ultrahang kiválóan alkalmas. Maga a beavatkozás fájdalmatlan, de utána a mióma elhalása során menstruációs fájdalmak, véres folyás még sokáig előfordulhat. Tehát a mióma embolizációja egy fájdalmatlan eljárás, a műtéteel járó megterhelés elkerülhetővé válhat. A miómák diagnosztikáját és kezelésüket nőgyógyász végzi. Amennyiben felmerül az embolizáció a mióma megoldására, ezt speciális képzettséggel rendelkező radiológus szakemberek végzik.
Budapest Medical Orvosközpont