A női hormonok, ösztradiol, progeszteron, tesztoszteron a petefészkekben, az FSH(tüszőérést serkentő hormon), az LH (luteinizáló hormon, sárgatest serkentő hormon) és a prolactin (tejelválasztás serkentő hormon) az agyalapi mirigyben (hipofizis) termelődik.
Az FSH a petefészek tüszőinek érését serkenti. Koncentrációja a vérben a petefészek működésének fokával és az ösztrogén szinttel fordítottan arányos. Azaz alulműködő petefészek esetén-menopausa, petefészek kimerülés, anovuláció-szintje jelentősen emelkedik.
Az LH az FSH által érlelt tüsző további érését és középidőben a tüszőrepedést, az ovulációt váltja ki. Hatására alakul ki a progesteron hormont termelő sárgatest a petefészekben. Az ovuláció előtt 24 órával szintje a vérben megemelkedik-LH csúcs-jelezve a tüszőrepedés azaz a női termékenység időszakát.
A Prolactint az agyalapi mirigy termeli. Szülés után jelentősen megemelkedik a koncentrációja a vérben, hatására az emlők átalakulnak és megkezdődik a tejelválasztás, a lactacio. Előfordul, hogy terhességtől függetlenül kezd fokozottan termelődni. Az agyalapi mirigy jóindulatú daganata, a hipofizis microadenoma prolactint termel. Hatására egyrészt az emlők fájdalmassá válnak, váladékozni kezdenek, akár tejet termelnek. Lényegesebb azonban, hogy a prolactin gátolja a petefészek működését, blokkolja a tüszőrepedést. Ezért nem tudnak teherbe esni a szoptatós anyák. A tüszőérést gátló emelkedett prolactin szint a meddőség és a PMS-premenstruációs szindróma egyik okozója lehet. Laborvizsgálat mellett koponya MRI tudja igazolni a hipofizis mikroademómát. Az emelkedett prolactin szintet gyógyszeres kezeléssel lehet szabályozni. Végső esetben műtéttel távolítják el az agyalapi mirigy daganatát. Fontos megemlíteni egyes gyógynövények (barátcserje) prolactin szintet csökkentő hatását is.
Az Ösztardiolt a petefészek termeli.
Termelődését az agy és az agylapi mirigy szabályozza. Szükséges a szabályos menstruációhoz (proliferációs endometrium), a peteéréshez, a megtermékenyüléshez, a terhesség kiviseléséhez egyaránt. Emellett a másodlagos női nemi jelleg, a csontosodás, a koleszterin szabályozás szintén függ a termelődésétől. Menopauzában szintje a vérben jelentősen csökken, az ismert változó kori panaszok megjelenését okozva. Szintetikus ösztrogén készítményekkel végezzük a menopauzális hormonpótlást (HRT). A korai menopauzában, petefészek korai kimerülés esetén szintén részben az ösztrogén pótlással gátoljuk meg a hiánytünetek és a szövődmények (csontritkulás, infarktus) kialakulását.
Progeszteron, sárgatest hormon. A tüszőrepedés helyén kialakuló sárgatest, corpus luteum termeli. A szabályos menstruációs ciklus feltétele az ösztrogén által felépített méhnyálkahártya átalakítása, annak könnyeb leválását elősegítendő a menstruáció során(szekréciós endometrium). A korai terhesség során csökkent termelődése vérzést vagy vetélést is okozhat. Elsősorban a kamaszoknál és a menopauza idején a csökkent termelése relatív ösztrogén túlsúlyt eredményez (sárgatest elégtelenég). Hatására méhnyálkahárta megvastagodás-endometrium hyperplázia-alakul ki. A vérzések erősek, darabosak lesznek, szabálytalanná válnak és erős görcsökkel járnak. A korai vetélések jelentős részét szintén sárgatest elégtelenség okozza. Ebből következik, hogy korai terhességek esetén fellépő vérzéseket is progeszteron pótlással kezeljük. De a lombik kezelések egyik alap gyógyszere a progeszeton.
A Tesztoszteron a nőknél is fontos szerepet játszik.
Normál vérszintje a szexuális aktivitás, a libidó, a csontosodás, vázizomzat kialakulásáért is felel. Túlműködésének következménye a nőknél férfias külsőt, acne, fokozott szőrösödés, hajhullás, menstruációs zavarok, tüszőérés elmaradása, meddőség lehet. Leggyakrabban PCOS,(polycystát ovaryum syndroma), tesztoszteron termelő tumorok, testépítés, élsport, szteroid dopping kapcsán találkozunk panaszt okozó emelkedett női tesztoszteron szinttel.
Fontos megemlíteni az AMH (anti-Müllerián hormont), melyet szintén a petefészek termel. Az ováriumok maradék/tartalék kapacitásának mérésére szolgál. Azaz a nők termékenységének fokáról nyújt tájékoztatást. Meddőség, korai menopausa, petefészek kimerülés esetén segít a diagnózis felállításában. Ha egy idősebb nő lombik centrumban jelentkezik, a kivizsgálás első lépésében az anti-Müllerián hormon szintjét vizsgálják. Ez tájékoztatást ad a petefészkek stimulálhatóságáról, azaz a tartalék kapacitásáról). Fontos információ a költséges és megterhelő meddőségi kezelések megkezdése előtt.
A női hormonszintek a menstruációs ciklus során állandóan változnak. Ezért fontos a női hormonlaborok megfelelő időben történő vizsgálata!
Két vérvételt végzünk, mindezt 28 napos menstruációs ciklusra számolva:
I. vérvétel
Ciklus 3-5. napján: FSH, LH, Östradiol, Prolactin, Testosteron, szükség esetén AMH(anti-Müllerián) és pajzsmirigy (TSH, FT3, FT4, anti TPO, anti-TGO, TRAK) hormonok.
II. vérvétel
Ciklus 21-23. napján: Progesteron.
Amennyivel hosszabb vagy rövidebb a ciklus 28 napnál, a második vérvételt ugyanannyi nappal korábban vagy később végezzük. Fontos, hogy egy cikluson belül és az első vérvétellel kezdjük a női hormonvizsgálatot. A leleteket nőgyógyász vagy endokrinológus végezze!
A Budapest Medical Orvosközpontban teljes körű labordiagnosztika mellett nőgyógyászati és endokrinológiai rendeléseiken tapasztalat szakorvosaink végzik a női hormonlabor vizsgálatok értékelését.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos