Pajzsmirigy ultrahang, mellékpajzsmirigy ultrahang, nyálmirigyek ultrahang vizsgálata, nyaki nyirokcsomók ultrahang vizsgálata.
A nyaki régióban található és ultrahanggal jól vizsgálható szervek: pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, nyálmirigyek, nyaki nyirokcsomók. A nyak ér oldalán futó nyaki verőér (arteria carotis) ultrahangos doppler vizsgálatának jelentőségéről az érszűkület diagnosztikájában egy másik cikkünkben olvashatnak.
A pajzsmirigy a nyak első részén található két lebenyből álló mirigyes szerv. Felszínesen helyezkedik el ezért tapintással is jól vizsgálható. Kóros elváltozásai részben funkció zavarban nyilvánulnak meg. Alulműködése a hypothyreosis és túlműködése hyperthyreosis a pajzsmirigy FT3 és FT4 hormonjainak csökkent vagy túltermelését jelenti. A pajzsmirigy működési zavara, TSH, FT3, FT4 hormonszint vérvizsgálattal ellenőrizhető. A kiváltó okoktól függően gyakran szerkezeti eltérés áll a működészavar hátterében, ilyenkor a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat is kóros pajzsmirigy szerkezeti elváltozásokat igazol. Például az autoimmun pajzsmirigy gyulladás (Hasimoto-kór) jellegzetes ultrahang eltérést mutat. A pajzsmirigy kóros elváltozásainak másik része a mirigy szerkezeti elváltozásait jelenti. Ezek járhatnak funkció zavarral, a pajzsmirigy hormonok alul vagy túlműködésével, de sok esetben normál pajzsmirigy hormonszintet mérünk az ultrahanggal igazolt pajzsmirigy elváltozás mellett.
De milyen kóros elváltozásokat igazolhatunk pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal. Különböző méretű, szerkezetű pajzsmirigy cysták, göbök jól diagnosztizálhatók pajzsmirigy ultrahanggal. A hideg vagy meleg göbök elkülönítése nem ultrahangos hanem izotópos vizsgálattal történtik. Amennyiben gyanús elváltozást igazolunk, a göbből, cystából mintavétel végezhető ultrahang vezérelt vékonytű biopszia révén. Innentől már a sejtek mikroszkópos vizsgálata is segít a pontos diagnosztika felállításában.
A mellékpajzsmirigy a pajzsmirigy mellett elhelyezkedő általában 4 mirigyből álló szerv. Parathormont termel, mely a csontok felépülési és lebontási folyamatait szabályozza a pajzsmirigy calcitonin hormonjával együtt. Túlműködése csontritkulást okozhat. Amennyiben csontritkulás, kóros vér vagy vizelet calcium és foszfát szint igazolódik, szükségessé válik a mellékpajzsmirigy vizsgálata. Ennek első eszköze az ultrahang. Hiperplázia, cysta, jó és rosszindulatú pajzsmirigy daganat egyaránt igazolható a vizsgálat során. Gyanú esetén ultrahang vezérelt tűbiopszia, izotóp vizsgálat vagy CT segíti a daiagnosztikát.
Nyálmirigyek
A nyaki régióban található három pár nagy nyálmirigy: fültőmirigy (glandula parotis),állkapocs alatti mirigy (glandula submandibularis) és a nyelv alatti mirigy (glandula sublingualis) valamint számos apró nyálmirigy kóros elváltozásainak vizsgálatára jól alkalmazható az ultrahang. Nyálkövek, nyálmirigy gyulladása, nyálmirigy cysták, jó vagy rosszindulatú daganatok diagnosztizálhatók nyálmirigy ultrahang vizsgálattal. Gyanú esetén ultrahang vezérelt tűbiopszia segíti a pontos diagnózis felállítását.
Nyaki nyirokcsomók
Az eddig részletezett nyaki szervek kóros elváltozásai a regionális nyaki és kulccsont feletti nyirokcsomók kóros megnagyobbodásával járhatnak. Mivel ezek a nyirokcsomók felszínesen helyezkednek el, jól tapinthatók. Gyakran korábban kerül felismerése egy megnagyobbodott nyaki nyirokcsomó, mint a kiváltó okként szereplő pajzsmirigy, szájüregi, gége vagy nyálmirigy tumor. Megnagyobbodott nyaki nyirokcsomót okozhatnak szisztémás betegségek is: vérképzőszervi daganatok, leukémia, limphoma, a nyaki régió szerveinek gyulladása: pajzsmirigy, fültőmirigy, nyálmirigy gyulladás, mononucleosis és a nyaki szervek rosszindulatú daganatai. Amennyiben a nyaki régióban kóros nyirokcsomót tapintunk, első lépésben nyaki ultrahang vizsgálat javasolt. Ha gyanús, kóros szerkezetű nyirokcsomókat találunk, egyrészt ultrahang vezérelt tűbiopszia szükséges. Emellett fontos a kiváltó ok keresése. Vérvizsgálat és a régió részletes képalkotó diagnosztikája (röntgen, MRI, CT).
Budapest Medical Orvosközpont