Kellemetlen téma, amiről nem igazán beszél senki.
Mégis a társadalom legalább fele 50 éves korára szembesül az aranyér okozta valamilyen panasszal. Fontos felhívni rá a figyelmet, hogy az elhanyagolt, nem kezelt aranyér súlyos szövődményekkel járhat. Következzen hát pár általános információ a betegségről és annak tüneteiről, hogy ezzel segítsük a korai felismerést!
A legjellemzőbb tünetek egyike a fájdalmas székelés és a végbéltáji viszketés, de ezek sem kőbevésett problémák. Gyakoriak azonban még a következők:
- duzzanat,
- csomó a végbél környékén,
- fájdalmas székelés,
- fájdalom ülés során, de akár álló testhelyzetben is,
- erős viszketés a végbéltájon,
- véres széklet,
- kitüremkedés,
- huzamosabb ideig fennálló székrekedés,
- váladékozás és nyálkás, véres széklet.
Ezen tünetek mindegyike utalhat aranyeres panaszokra, ugyanakkor nem kizárólag csak erre a betegségre.
indenekelőtt a rosszindulatú daganatok kizárása a fontos, ezért a fenti tünetek megjelenése esetén sebész proktológus szakorvosnál kell jelentkezni Több, az aranyérhez hasonló tünetekkel járó betegség állhat a háttérben, mint például a férgesség, divertikulózis, divertikulitisz, vastagbél polip, nyálkahártya-sérülés, anus fissura,anus fistula,fertőzések stb.
Kialakulásának oka, hogy székletürítéskor a hasprés miatt a vénák falára nyomás nehezedik, így egy idő után ezek túltágulnak. Az aranyeres csomók hámja sérül,vérzékennyé válik.Kialakul az aranyér gyulladás.Megjelennek a fenti tünetek.Ha a gyulladt aranyeres csomóban trombózis alakul ki,igen fájdalmas,hirtelen nagyra növő nodus,fájdalmas vérzékeny göb keletkezik. Ezt már műtéti úton kell eltávolítan.Trombektómia,aranyér gyűrűzés szükséges. Az aranyérre való hajlam a genetikától és életmódtól is függ.Ülő életmód,rostszegény étrend ,túlsúly,kötőszöveti gyengeség egyaránt hajlamosító tényezők lehetnek.Kétféle aranyeret különböztetünk meg attól függően, hogy hol helyezkedik el. A belső aranyér a végbélcsatorna belső oldalán található, és gyakran sokáig tünetmentes. A külső aranyér pedig a végbélnyílásnál, látható,tapintható pozícióban van.
Az aranyér kezdeti stádiumban még kezelhető vény nélkül kapható készítményekkel . A tünetek fokozódása,vérzékenység,fájdalom, az aranyeres csomók növekedése esetén sebészeti proktológiai vizsgálat szükséges. Minden esetben komolyan kell venni a problémát, ugyanis elhanyagolt esetben végbél tályog,nehezen gyógyuló sipoly is kialakulhat. Ha a fenti tünetek valamelyikét tapasztalja, forduljon sebész, proktológushoz szakorvoshoz.Ő eldönti,hogy helyi kezelés vagy műtéti megoldás a megfelelő választandó eljárás. Klinikánkon sebész,proktológus szakorvosunk kezeli az aranyeres panaszokkal hozzánk forduló betegeket.