Már az elején tisztázzuk a fogalmakat. A méhnyak szűrővizsgálata (méhnyak cytológiai mintavétel) nem azonos az évenként esedékes nőgyógyászati szűrővizsgálattal, hanem része annak.
A méhnyak szűrővizsgálat egy kenetvétel a méhszáj és a méhynak csatorna területéről. A tárgylemezre levett kenet a cytopatológiára kerül, ahol festési eljárások után mikroszkópos vizsgálattal szűrik a kóros állapotokat. A patológus által kiállított leletet kizárólag nőgyógyász szakorvos értékeli és egyezteti a pácienssel. A vizsgálat célja nem a méhnyakrák, hanem a méhnyak rákmegelőző állapotainak időben történő felismerése. Ezekből a tünetmentes elváltozásokból évek alatt fejlődhet ki az invazív méhnyakrák.
A nőgyógyászati szűrővizsgálat ennél sokkal több vizsgálatot tartalmaz. Elsősorban nőgyógyász szakorvos végzi, aki az egyetemen szerzett tudásanyag és az akár több évtizedes klinikai tapasztalat birtokában vizsgálja meg a pácienst. A méhnyak szűrés egyetlen dolgot vizsgál: a méhnyak rákmegelőző és invazív daganatos állapotait. A nőgyógyászati szűrővizsgálat a teljes női külső és belső genitális rendszer, a szeméremtest, hüvely, méhnyak, méh, a méh üreg, a petevezetők, petefészkek az egész kismedence és az emlők állapotát tekinti át. A megtekintés, tapintásos vizsgálat, méhnyak cytológia mellett a kolposzkópos szűrés és a kismedencei szervek hüvelyi ultrahang vizsgálata is része a nőgyógyászati vizsgálatnak.
Myoma, petefészek cysta, petevezető tágulat, méhnyak vagy endometriális polyp, kismedencei folyadék, endometriózis, gyanus, térfoglaló elváltozás és még egy tankönyvnyi kóros állapot felismerése valamelyik kismedencei szerven, mind a nőgyógyászati vizsgálat során történik. Most ne részletezzük a HPV szűrést, a kismedencei gyulladások mikrobiológiai szűrését, Chlamydia, Ureaplasma tesztelést vagy a páciens tovább küldését további vizsgálatokra. Tehát ne dőljön hátra az, akinek levettek egy méhnyak cytológiát, mert a nőgyógyászati kórképek töredékét szűri csak a vizsgálat. Megjegyzem, hogy a méhnyakrák egy viszonylag ritka betegség az emlő vagy vastagbél rosszindulatú daganathoz képest, de a köztudatban sokkal többször szerepel a HPV-vel karöltve.
Az egészségügy drága és egyre drágább üzem lesz. A világon mindenhol próbálják centralizálni, két okból. Egyrészt a központosított egészségügy olcsóbb. A csillagászati értékű, gyorsan amortizálódó egészségügyi műszerpark és a szintén drága szakszemélyzet csak centrumokban, jól szervezetten, nagy esetszám mellet működik jó hatásfokkal. A magán CT-k például már 20 éve 24 órás üzemben működnek, mert így rentábilis az üzemeltetésük. Másrészt a betegnek is jobb egy centrumban gyógyulni, ahol az egészségügy teljes palettája a rendelkezésére áll egy helyen a nap 24 órájában. Ha minden településre Mozgó Szakorvosi Szolgálatot, járóbeteg ellátást vagy védőnői szűrést telepítünk, akkor a társadalombiztosítási keret szét fog aprózódni, az ellátás viszont nem lesz hatékony.
Tehát nem az egészségügy ellátást hanem a beteget kellene mozgatni! Minden falu önkormányzata előtt parkol egy Darányi Ignác terv keretében vásárolt mikrobusz. Ha komplikált a tömegközlekedés a faluból, kisvárosból, nem lehetne meghatározott időközönként megszervezni a lakosoknak egy szűrővizsgálat transzportot a regionális SZTK-ba vagy egy Centrum Kórházba? Ez lényegesen olcsóbb lenne, mint az egészségügyi spektrum töredékét felölelő milliárdos szűrőbuszokkal és apró egészségügyi intézetekkel, rendelőkkel elmenni a beteghez?
A védőnőknek nem az a dolga, hogy orvosi szűrővizsgálatot végezzenek. A saját munkájuk, a terhesgondozás, újszülött és csecsemő tanácsadás is túlterheli őket. Őket erre képezték ki, nem orvosi szűrővizsgálatok végzésére. Az orvosi vizsgálat felelősségének a súlya is jelentős szorongást okoz sokuknál. Angliában is Midwife (szülésznő) végzi a méhnyak szűrést. El lehet beszélgetni a kint élőkkel a vizsgálat hatásfokáról. Sokuknál 5-10 évig nem derül ki egy myoma, méhsüllyedés vagy hólyagsérv, pedig évente voltak rákszűrésen. Az ingyen osztogatott önmintavevő eszközeikről ne is beszéljünk.
Mindenki számára elérhetőek az orvosi szűrővizsgálatok az államilag finanszírozott területi járóbeteg rendelőkben. Nem azonnal, de ezek nem is sürgős vizsgálatok. 2021-ben országos kampány keretében méhnyak, vastagbél és emlő szűrést végeztek hazánkban. A felnőtt lakosság jelentős részét behívták szűrésre. Az más kérdés, hogy hányan mentek el a vizsgálatokra. Ha mammográfiára, tüdőszűrésre vagy nőgyógyászati szűrésre 3 hónap múlva kap időpontot a páciens, az nem baj, ettől nem lesz egészségkárosodása. Az egészségtudatosság, az önmagunkra figyelés, az egészségünk megóvása elsősorban a saját feladatunk. Erre már gyermekkorban el kell kezdeni a felkészítést. A szűrővizsgálatok csak az egészségükre figyelő, együttműködő páciensekkel válhatnak igazán eredményessé.
Budapest Medical Orvosközpont