A női ciklus során a petefészek által termelt hormonok hatására felépülő, majd a menstruáció során lelökődő méhnyálkahártya, (endometrium) méh üregén kívüli megjelenése okozta tünetegyüttest endometriózisnak nevezzük.
Az elején szeretném leszögezni, hogy az endometriózis diagnózisa kizárólag szövettani vizsgálattal állítható fel, azaz kizárólag a méhen kívül elhelyezkedő endometrium szövet műtéti eltávolítása után végzett szövettani vizsgálat igazolhatja az endometriózis meglétét. Ebből következik, hogy a legmeghatározóbb endometriózis tünet, a krónikus kismedencei fájdalom PPD (Pelvic Pain Disease) és a fájdalmas menstruáció (Dysmenorrhoea) önmagában nem jelent endometriózist. Becslések szerint a fertilis női lakosság mintegy 10%-át, azaz 200.000 nőt érint a betegség.
Az endometriózis kialakulásának oka még ismeretlen. Tény, hogy ösztrogén hormon függő a kialakulása, ezt bizonyítja, hogy menopausa után és a menstruáció kezdete előtt alig lehet találkozni a betegséggel. A legelterjedtebb magyarázat, hogy a menstruációs méhnyálkahártya fordított irányban, tehát nem a méhnyakon keresztül a hüvelybe, hanem a petevezetőkön át távozik és tapad meg a hasüreg különböző pontjain. Ezt nevezik retrográd (fordított) menstruációs elméletnek.
Az implantációs elmélet szerint a méh üregének megnyitásával járó műtétek, (császármetszés), illetve a szülés során végzett gátmetszés során kerül ki és implantálódik a méhnyálkahártya a méhűrön kívülre.
A kevésbé ismert indukciós elmélet szerint az embrionális őssejtek differenciálódnak endometrium sejtekké a has különböző pontjain, ez esetben tehát teljesen új, a méhnyálkahártyától független prolifáráció idézi elő az endometriózist.
Az immunológiai elmélet egy krónikus, tünetet nem okozó hashártya gyulladás és az általa aktivált gyulladásos mediátorok felelhetnek az endometriozós kialakulásáért.
Az endometriózis genetikai hátterét még nem sikerült igazolni, de mivel családi halmozódás gyakran megfigyelhető, kialakulásában a genetikai okok sem zárhatóak ki.
Összegezve az eddigieket, az endometriózis valószínleg egy multifaktoriális betegség, amelyet a fenti tényezők együttesen esetleg még eddig fel ne fedezett kóroki tényezőkkel együtt váltanak ki.
Az endometriózis változatos megjelenési formái ismertek. A hashártyákon és a kismedencei szerveken különböző színű, rozsdavörös, kék, fekete, vagy heges fehér plakkoktól a kiterjedt összenövést és a szervek falát áttörő, a hashártya szintje alatt 5 mm-nél mélyebbre hatoló un. mélyen infiltráló endometriózisig,(Deep Infiltrating Endometrisosi, DIE) sok fajtája ismeretes. A nőgyógyászati kismedencei ultrahang vizsgálattal is jól látható petefészek endometriotikus cysta, (csokoládé cysta) egy jellegzetes megjelenési formája. A méh falában megjelenő endometriózis gócokat adenomyosisnak nevezzük, szintén jól látható hüvelyi ultrahang vizsgálattal. Az endometriózis szinte az egész szervezetben megjelenhet. Leggyakoribb a kismedencei szervek hashártyáin, a petefészekben, a méh-végbél, méh-húgyhólyag hashártya áthajlásain. A belekbe vagy a hólyagba törő endometriózis súlyos tüneteket okoz és a kezelése is speciális. Leírtak tüdő, máj de központi idegrendszerben megjelenő endometriózist is.
Az endometriózis tüneteit a megjelenésének a helye és a kiterjedése határozza meg. Mivel a petefészek hormonjaira reagáló aktív endometriális szövet kerül más szervek felszínére vagy azok falát áttörve lényegében rosszindulatú daganathoz hasonlóan viselkedve károsítja azok szerkezetes és működését. Ennek a folyamatnak az eredménye az endometriózis legfontosabb tünete, a lokalizációnak megfelelő fájdalom, amely legerősebben a menstruáció idején jelentkezik. A húgyhólyagot, bélfalat áttörve véres vizeletet, véres székletet, a kismedencei idegeket beszűrve krónikus, az ideg ellátási területére sugárzó fájdalmat okozhat. A női reproduktív rendszer érintettsége az endometriózisban meddőséghez vezethet mivel a petevezetők, petefészkek károsodása akadályozhatja a spontán teherbe esést.
Amennyiben a klinikai tünetek – elsősorban a menstruáció idejére maximalizálódó kismedencei, hasi fájdalom – felveti endometriózis gyanúját, az első lépés a képalkotó diagnosztika. Nőgyógyászati vizsgálat során a hüvelyfalon, főleg a hátsó hüvelyboltozaton gyakran láthatók a kékesen áttetsző hashártyán elhelyezkedő endometriális plakkok. A petefészek csokoládé cystája (endonetriotikus cysta) diagnosztizálható hüvelyi ultrahang vizsgálattal. A következő lépés a hasi kismedencei MRI esetleg CT vizsgálat, amely már az egész hasüreg, de a mellkas vizsgálatára is alkalmas. Mint már korábban említettem, endometriózis diagnózist kizárólag szövettani vizsgálattal lehet felállítani. Amennyiben a klinikai tünetek és a képalkotó diagnosztika felveti endometriózis gyanúját, műtét javasolt, amely manapság már leggyakrabban hastükrözés, laparoszkópia. Az uralkodó irányzat szerint a mélyen infiltráló endometriózisnál törekedni kell a lehető legtöbb endometriotius szövet eltávoltására, akár bélszakasz, vagy hólyagfal részbeni eltávolításával együtt. Ebből következik, hogy ezeket a műtéteket speciálisan képzett több szakmás (nőgyógyász, sebész, urológus) team végzi endometriózis centrumokban. Vannak irányzatok, amelyek főleg a termékeny korban, gyereket még nem szült nőknél visszafogottabb beavatkozást tartanak elsődlegesnek, az endometriosis műtét közbeni helyi kémiai kezelésével kombinálva.
A műtét melletti, néha a műtét előtti vagy a műtét utáni azt kiegészítő kezelés alapelve a szervezet ösztrogén blokádja, mivel az endometriózis ösztrogén hormon függő elváltozás. Ezt tartósan szájon át szedhető progeszteron tartalmú fogamzásgátló tablettával vagy GNRH analóg kezeléssel érhetjük el. Az ezt kísérő menopauzás tünetek azonban lényegesen ronthatják az életminőséget. Szóba jön még progesteron tartalmú spirál felhelyezése illetve a tünetek kezelésére gyulladás csökkentők, fájdalomcsillapítók adása. Fontos a beteg pszichés támogatása, emellett kiegészítő kezelésként az alternatív medicina (pl. akupunktúra) is segíthet a tünetek enyhítésében.
Összefoglalva az endometriózis egy összetett betegség, amelynek a diagnózisa és a kezelése is egy komplex több szakmán átívelő folyamat. A cél az endometriózis által érintett szervek, szövetek szerkezetének és működésének a lehető legnagyobb mértékben történő megőrzése, előrehaladott endometriózisnál visszaállítása úgy, hogy a betegnek minél jobb életminőséget biztosítsunk.
Budapest Medical Orvosközpont