A gyermekortopédiai szűrővizsgálatok azért különösen fontosak, mert a fejlődésben lévő szervezet tartó- és mozgatórendszere könnyedén sérülhet, deformálódhat, rendellenesen növekedhet.
A korai felismerés – mint sok más betegségnél – hozzájárulhat az eredményes és hatékony kezeléshez. Két lehetséges formája van a vizsgálatoknak. Az első, amikor a gyermek csak szűrésre, tünetmentesen érkezik, a második esetben már kialakul egy bizonyos panasz.
Az első szűrővizsgálaton a csecsemők néhány napos korukban túlesnek, ezután az ajánlott időpontok a hathetes és négyhónapos kor. Ilyenkor a szakorvos megvizsgálja a teljes mozgatórendszert, csípőt, végtagokat, tartást. Nagyon hasznos a csecsemő komplex, hasi, koponya és csípő ultrahangos szűrővizsgálata, melyet hat hetes és fél éves kor között javasolt elvégezni. Amikor a gyermek már stabilan jár, szintén érdemes egy vizsgálat. Ezután 3, 6, 10 és 14 éves korban ideális elvégezni az ortopédiai szűrővizsgálatot, így az ortopéd szakorvos nyomon tudja követni a fejlődő szervezet mozgásrendszerének változásait, összefüggéseket találhat és az esetleges problémát is könnyebben tudja kezelni. A vizsgálat kiterjed a talpakra, járásra, testtartásra, mellkasra, gerincre, ízületekre, reflexekre is.
Amennyiben a gyermeken az alábbi tüneteket tapasztalja a szülő, javasolt ortopéd szakorvoshoz fordulni:
- nyak izomzatának merevsége
- a testtartás rendellenessége
- a lábtartás rendellenessége
- talp fájdalma
- végtagok beszűkült mozgása
- gerincoszlop nem megfelelő görbülete
- púpos hát
- erősen domborodó has
- a hát és derék fájdalma
- csecsemőknél, ha sokáig nem fordul meg, vagy kezd el mászni
- bármilyen rendellenes mozgásszervi fájdalom
- gyanús eltérés, funkciózavar
Ha ilyen panaszokkal érkeznek ortopédiai szakorvoshoz, a szokásos tapintással, szemügyre vétellel, kórkép felvázolásával történő vizsgálaton felül a probléma helyétől és mértékétől függően képalkotó vizsgálatokat is kérhet.
A betegség diagnosztizálása után a kezelés megkezdése nagyon fontos, ám hosszabb időt vesz igénybe. Minden esetben szakorvos felügyelete mellett zajlik, aki alkalmazhat gyógyszert, segédeszközöket (talpbetét, fűző, stb.), kérhet gyógytornát vagy fizioterápiát. A páciensnek szigorúan egyénre szabott kezelést kell kapnia és közben mozgásban kell maradnia, ha a kezelőorvos mást nem tanácsol. A kezelt terület körüli izomzat megerősödése, a tartóizmok fejlődése segítheti a gyógyulást. A terápiás tervet a szülőnek is követnie kell, mert ebben az esetben elsősorban ő felelős a gyermek gyógyulásáért.
A kötelező szűrővizsgálatok mellett érdemes tehát figyelni a gyermekre és panaszait komolyan venni. Bizalommal forduljon szakorvosunkhoz, aki a megfelelő vizsgatok elvégzése után szükség esetén hatékony terápiás tervet állít össze.
A Budapest Medical Orvosközpontban gyermek ortopédiai magánrendelés és csecsemők és gyermekek teljeskörű ultrahang vizsgálata is pácienseink rendelkezésére áll.
Budapest Medical Orvosközpont